Feshin geçersizliğinin tespitine bağlı işçilik alacakları
Labor claims based on determination of invalidity of termination
- Tez No: 750621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İş Sözleşmesinde, işverene kıyasla ekonomik olarak daha zayıf tarafta olan işçinin hukuki olarak korunması, sözleşme ilişkisindeki dengeyi sağlayacaktır. İşçi, işverene bağımlı bir şekilde, iş görme karşılığında ücret elde ettiğinden, kaygısız bir şekilde iş sözleşmesinin devam etmesi iş ilişkisi açısından önem arz etmektedir. İşe iade, İş Kanunu'nda, işverenin keyfi fesih işlemine karşılık işçiyi korumak amacıyla getirilen bir düzenlemedir. 4773 sayılı Kanun'un ilga edilmesi sonrasında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile hukukumuzda iş güvencesi kurumu şekillenmiş, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğü ile de yeni düzenlemeler getirilmiştir. İş Kanunu düzenlemesinde, iş sözleşmesinin feshinde işverene belirli nedenler gösterme ve belirli usule uyma zorunluluğu getirilmiştir. İş Kanunu kapsamında, işçinin, iş güvencesinden yararlanmasının da belirli koşulları bulunmaktadır. Tez çalışmamızda,“Feshin Geçersizliğinin Tespitine Bağlı İşçilik Alacakları”başlıklı konu ele alınmıştır. Doktrinde yer alan görüş ayrılıkları, Yargıtay Hukuk Daireleri arasında verilen farklı kararlar, feshin geçersizliği sonucunda ortaya çıkan durumlar ve 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu'na getirilen yenilikler incelenerek iş güvencesi sisteminin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal protection of the employee, who is on the weaker side economically compared with the employer in the Labor Contract, will ensure the balance in the contractual relationship. Since the employee earns salary in return for performing the job, being dependent on the employer, it is important for the employment relationship to continue the employment contract without worry. Reemployment is a regulation has been introduced in the Labor Law to protect the employee against the arbitrary termination of the employer. In this regard, with the Labor Law numbered 4857, which came into force after the abolition of the Law numbered 4773, the institution of job security has been shaped in our law, and new regulations have been introduced with the enactment of the Law numbered 7036 on Labor Courts. In the Labor Law regulation, the employer has been obliged to show certain reasons and comply with a certain procedure in the termination of the employment contract. In this aspect within the scope of the Labor Law, there are certain conditions for the employee to benefit from job security. In this thesis study, the subject titled“Labor Claims Due to Determination of Invalidity of Termination”has been discussed. It has been aimed to comprehensively review the job security system by examining the differences of opinion in the doctrine, the different decisions made between the Court of Cassation, the situations that emerged as a result of the invalidity of the termination with the examination of Labor Law numbered 7036 and the innovations brought to the Labor Courts Law numbered 4857.