İklim değişikliği endişesinin anksiyete depresyon belirtileri ve çevresel tutumla ilişkisi ve bu endişeyi yordayan faktörler
The relationship of climate change concern with anxiety, depression symptoms and environmental attitude and the factors that predict this concern
  1. Tez No: 750646
  2. Yazar: SELEN SENA SOYGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin iklim değişikliğine ilişkin deneyimledikleri depresyon, anksiyete ve stres belirtilerini ölçmek, bu deneyimlerinin ekolojik zeka, doğaya bağlılık ve bazı sosyodemografik değişkenlere göre farklılıklarını araştırmak ve bu değişkenlerin bireylerin deneyimledikleri psikolojik belirtiler üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş arasındaki bireyler olup araştırmaya 229 katılımcı dahil edilmiştir. Veri toplamak için İklim Değişikliği Endişesi Ölçeği, Doğaya Bağlılık Ölçeği, Ekolojik Zeka Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Belirtileri Ölçeği (DASS-21) kullanılmıştır. Verilen analiz edilirken korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiş olup sosyodemografik değişkenlerle iklim değişikliği endişesi ilişkisine bakmak içinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Örneklemler T-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda iklim değişikliği endişesinin depresyon, anksiyete ve stres bulgularıyla ilişkili olduğu ve ekolojik zeka ile doğaya bağlılık düzeylerinin iklim değişikliği endişesinin yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Bulgulara göre iklim değişikliği endişesinin cinsiyet faktörüne göre de değişiklik gösterdiği ve kadınların iklim değişikliği endişesini daha yoğun yaşadığı görülmüştür. Yaşanılan bölgenin iklim değişikliğinden çok fazla etkileneceğine dair inancın da iklim değişikliği endişesi düzeyini yordayan bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the depression, anxiety and stress symptoms experienced by individuals regarding climate change, to investigate the differences of these experiences according to ecological intelligence, connectedness to nature and some sociodemographic variables, and to examine the predictive effects of these variables on the psychological symptoms experienced by individuals. The sample of this study consists of 229 individuals between the age of 18 and 65. Climate Change Anxiety Scale, Connectedness to Nature Scale, Ecological Intelligence Scale, and Depression Anxiety Stress Symptoms Scale (DASS-21) were used to collect data. Correlation and regression analysis were performed while analyzing the data, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples T-test were applied to examine the relationship between sociodemographic variables and climate change concern. As a result of the research, it was found that climate change anxiety was associated with depression, anxiety and stress symptoms, and ecological intelligence and connectedness to nature were predictors of climate change anxiety. According to the findings, it has been observed that climate change anxiety also varies according to the gender factor, and women experience climate change anxiety more intensely. It has been concluded that the belief that the area where one lives will be greatly affected by climate change is also a factor that predicts the level of climate change anxiety.