Prenatal dönemdeki kadınların iklim değişikliğine yönelik endişelerinin gebeliğe uyumlarına etkisinin ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the effect of prenatal women's concerns about climate change on the adaptation to pregnancy and the affecting factors
  1. Tez No: 924759
  2. Yazar: HANDE TINAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırmanın amacı prenatal dönemdeki kadınlarda iklim değişikliğinin yarattığı endişenin gebeliğe uyumlarına etkisinin ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı-kesitsel olarak tasarlanan araştırma İzmir Tire Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği'nde 1 - 31 Aralık 2023 tarihlerinde riskli gebeliği bulunmayan 276 gebe ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Birey Tanıtım Formu”,“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği”ve“İklim Değişikliği Endişesi Ölçeği”kullanılmıştır. BULGULAR: Gebelerin, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 141,4 ± 32,7 olarak saptanmıştır. Gebelerin, İklim Değişikliği Endişesi Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 27,1 ± 10,8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: The aim of this research is to examine the effect of the anxiety caused by climate change on women in the prenatal period on their adaptation to pregnancy and the factors affecting. MATERIAL AND METHOD: December 1-31, 2023, the descriptive-cross-sectional designed research was conducted at Izmir Tire State Hospital Obstetrics and Gynecology outpatient clinic with 276 pregnant women who did not have risky pregnancies.“The Individual Presentation Form”,“The Prenatal Self-Evaluation Questionnaire”and“The Climate Change Worry Scale ”were used as data collection tools. RESULTS: The average of the scores obtained by pregnant women from the total Prenatal Self-Evaluation Questionnaire was determined as 141.4 ± 32.7. The average of the scores obtained by pregnant women from the total of the Climate Change Worry Scale was found to be 27.1 ± 10.8.