Kadın sağlığına yönelik iklim değişikliği kaygı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the climate change anxiety scale for women's HEALTH
- Tez No: 771010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AVCIBAY VURGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İklim değişikliği, yirmi birinci yüzyılın insan sağlığına yönelik en büyük tehdididir. İklim sisteminde görülen değişimler, dünyanın doğal dengesini bozmakta; hava kirliliği, enfeksiyon hastalıklarında artış, temiz su ve besin temin edilememesi vektör kaynaklı hastalıklara yol açarak insan sağlığı üzerinde olumsuz fizyolojik ve psikolojik etkilere neden olmaktadır. İklim değişikliğinin fiziksel sağlık etkileri aktif bir araştırma alanı iken, psikolojik etkileri ile ilgili çalışmalar daha az sayıdadır. Toplum nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar fizyolojik ve sosyolojik ihtiyaçlarının da etkisiyle iklim değişikliğinden orantısız bir şekilde etkilenmektedir. İklim değişikliğinin sosyo-kültürel, ekonomik ve toplumsal cinsiyet etkileri kadınların stres ve kaygı düzeyini arttırmakta, gelecek endişesi oluşmasına ve psikolojik sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Literatür incelendiğinde iklim değişikliği kaygısının değerlendirilmesine yönelik ölçme araçlarının geliştirildiği görülse de iklim değişikliğinin kadın sağlığı ve kaygı üzerine etkisini değerlendiren bir ölçüm aracının bulunmadığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı 'İklim Değişikliği Kadın Kaygı Ölçeği'nin geliştirilmesidir. Araştırma, Google Form üzerinden online ulaşım sağlanarak 7 bölgeden toplam 779 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular IBM SPSS Statistics 22 ve Mplus 7 programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda geliştirilen İklim Değişikliği Kadın Kaygı Ölçeği, 18 madde ve 'fizyolojik sağlık', 'davranış' ve 'toplumsal cinsiyet' olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin toplam Cronbach's Alpha katsayısının 0,969, alt boyutlarının 0,920-0,951 arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuç olarak; İklim Değişikliği Kadın Kaygı Ölçeği (İDKKÖ)'nin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma iklim değişikliğinin kadınlarda kaygı düzeyinin ölçülmesi ile ilgili öncül bir çalışma olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Climate change is the largest threat to human health in the twenty-first century. Climate changes disrupt the natural balance of the earth; air pollution, increase in infectious diseases, lack of clean water and food supply, vector-borne diseases cause negative physiological and psychological effects on human health. While the direct health effects of climate change on human life are dynamic research topics, the studies on psychological effects of climate change are fewer. Although women constitute nearly half of the population, disproportionately affected by climate change with the effect of their physiological and sociological needs. The socio-cultural, economic and gender effects of climate change increase the level of stress and anxiety in women, cause anxiety about the future and adversely affect psychological health. When searching the literature, it is seen that measurement tools have been developed for the evaluation of climate change anxiety, but there is no measurement tool evaluates the effects of climate change on women's health and anxiety level. This study aims to develop 'Climate Change Women's Anxiety Scale'. The research was carried out with a total of 779 women from 7 regions of Turkey by online access via Google Form. The findings were evaluated using IBM SPSS Statistics version 22 and MPlus7 statistical analysis software. As a result of the study The Climate Change Women's Anxiety Scale developed consisted of 18 items and 3 sub-dimensions as“physiological health'”,“behavior”and“gender”. The total Cronbach's Alpha coefficient of the scale was determined to be 0.969 and the subscales ranged from 0,920-0,951. As a result; The Climate Change Women's Anxiety Scale was found to be a valid and reliable measurement tool. This study is important because of being its first contribution to evaluate anxiety level caused by climate change in women.