Ruh sağlığı uzmanlarının gözünden online psikoterapi hizmetlerinin etkililiğini artıran faktörlere dair nitel analiz çalışması
Qualitative analysis of the factors that increase the effectiveness of online psychotherapy services in the eyes of mental health professionals
  1. Tez No: 750650
  2. Yazar: NUR HACIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Online terapi hizmeti geçmişten günümüze kadar varlığını koruyan ve her dönemde içinde bulunulan teknolojinin gerekliliklerine uygun olarak gelişen bir terapi yöntemidir. Online terapi hizmeti sunan ruh sağlığı uzmanlarının başarılı bir terapi süreci sağlayabilmeleri için birtakım sorumlulukları doğru bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada da online terapi hizmetinin etkililiğini artıracak faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda alanında uzman 11 ruh sağlığı uzmanı ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında görüşülen ruh sağlığı uzmanları ile yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen veriler analiz edilmiş ve temalar oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda etkili bir online terapi sürecinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikli olarak ruh sağlığı uzmanlarının kriz odaklı, esnek düşünceye sahip, teknolojiye hakim, mesleki deneyim ve gelişime açık olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra online terapinin etkililiğini artıran faktörler ise daha çok uzmanın terapiye ön hazırlık yapması, kendisini geliştirmesi, terapinin yapıldığı yere dikkat etmesi ve süpervizör desteği alması olarak tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan ruh sağlığı uzmanları etkili bir online terapi için uzmanlara dinlenme ve süpervizör alma konusunda önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Online therapy service is a therapy method that has maintained its existence from past to present and has developed in accordance with the requirements of the technology in every period. Mental health professionals who provide online therapy services need to fulfill a number of responsibilities correctly in order to ensure a successful therapy process. In this study, it is aimed to determine the factors that will increase the effectiveness of the online therapy service. For this purpose, 11 mental health experts who are experts in their fields were interviewed. The data obtained as a result of the interviews with the mental health experts interviewed within the scope of the research were analyzed and themes were created. In order to carry out an effective online therapy process in line with the results obtained, mental health professionals must first be crisis-oriented, flexible thinking, technologically savvy, open to professional experience and development. In addition, the factors that increase the effectiveness of online therapy have been determined as more specialists making preliminary preparations for therapy, improving themselves, paying attention to the place where the therapy is done and receiving supervisor support. In addition, the mental health professionals involved in the study advised specialists about resting and getting a supervisor for effective online therapy.