Hatay yerleşik Arap diyalektlerinin öğretimine yönelik a1 düzeyi iletişimsel materyal tasarımı
A1 level communicative material design for the teaching of the sedentary Arabic dialects of Hatay
- Tez No: 750675
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Toplumsal hafızanın ve kültürün aktarılmasında eşsiz önemi olan anadilini daha yetkin kullanmak ve bu dili başkalarına sistematik bir şekilde aktarmak isteyen bireyler, bu dilde materyallere ihtiyaç duyar. Bu çalışmada, sadece sözlü kültürle aktarılan ve nesiller arası aktarımı günümüzde son derece zayıflayan; ancak yazılı bir dili ve materyali bulunmayan Hatay yerleşik Arap diyalektlerinin öğretimine yönelik materyal ihtiyacının giderilmesi amaçlanmıştır. Dili yaşatmak ve sosyokültürel mirasını korumak için hazırlanan bu materyalde, dili bir iletişim aracı sayan iletişimsel yöntem tercih edilmiştir. Materyalde yer alan temaların, içeriklerin vb. seçiminde Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) esas alınmış ve öğretim materyali tasarlama ve hazırlama ilkeleri dikkate alınmıştır. İlgili diyalekte ilişkin bilimsel çalışmalar ve metinler olması yönüyle araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tercih edilmiştir. Materyalin Arap diyalektlerinin öğretimine, bu dili öğrenmek isteyenlerin bu coğrafyadaki çeşitli kültürleri tanımalarına ve kendi kültürlerini aktarmalarına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals who want to use mother tongue, which has a unique importance in the transfer of culture and social memort, more competently and to transfer this language to others in a systematic way, need materials in this language. In this study, it is aimed to eliminate the need for materials for the teaching of the sedentary Arabic dialects of Hatay, which have been transmitted only by oral culture and whose intergenerational transmission is extremely weakened today, but does not have a written language and material. In this material, which is prepared to keep the language alive and to preserve its socio-cultural heritage, the communicative method, which considers language as a communication tool, has been preferred. The themes, content, etc. contained in the material are based on the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) and the principles of designing and preparing teaching materials are taken into account. In terms of scientific studies and texts related to the relevant dialect, document review has been preferred among the research methods.It is thought that the material will contribute to the teaching of Arabic dialects, to those who want to learn this language, to get to know various cultures in this geography and to transfer their own cultures.