Ücretsiz bakım ve kadın yoksulluğu ilişkisi: İstanbul örneği
The relationship of unpaid care work and women poverty: The case of İstanbul
- Tez No: 750699
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kadınların yoksulluğunda ücretsiz bakımı göz ardı etmek, gelir eşitsizliği ve yoksulluk oranları ölçümlerinde yanlılık oluşturmaktadır. Ücretsiz çalışmanın miktarını ve yükünü ortaya koymak, zaman, faaliyetler, ekonomik kaynaklar ve sosyal sorumlulukların dağılımında kadın ve erkek arasındaki büyük eşitsizliklerin boyutunu ve sürekliliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Ücretsiz bakım işinin dağılımında kadın ve erkek arasındaki farklılıkların oldukça önemlidir çünkü işgücü piyasasına ve kaynak dağılımına yayılarak hem gelir düzeyini hem de türünü etkilemektedir. Çalışma İstanbul'da yaşayan kadınların ücretsiz bakım yükleri ve yoksulluk ilişkilerini, İstanbul'daki yoksulluk ve ücretsiz çalışma dinamiklerini IMMP ( Individual Measurement of Multidimensional Poverty) ölçüm aracıyla ortaya koymayı amaçlamıştır. Sonuç olarak, İstanbul'da yaşayan kadınların kaliteli gıda temini, sağlık hizmetine erişim ve çevreyle ilişkiler alanlarında yoksunluk düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Ek olarak, ücretsiz bakım ve yoksulluk üzerindeki dağılımlar, birbirleriyle ilişkili olduklarını göstermiştir. Bu nedenle çalışma esnek çalışma düzenlemeleri, aile politikaları gibi politikaların kadınların ev işlerinin bölünmesine yönelik eşitlikçi eğilimlere katkı sağlayacağına vurgu yapmaktadır. Kamu tarafından sübvanse edilen resmi çocuk bakımı, anneleri bazı çocuk bakımı sorumluluklarından kurtaracaktır ve işgücüne katılımlarını teşvik edecektir. Bununla birlikte, ebeveyn izni düzenlemeleri de önemli bir katkı sunacaktır. Sonuç olarak, ücretsiz bakım, henüz sosyal koruma programları tarafından yeterince irdelenmeyen bir boyuttur. Bu bakımdan, kadınların yaşamın farklı aşamalarında, özellikle annelik rolleri ve bakım işlerine daha fazla katılımları sırasındaki belirli zorlukları ve kırılganlıklarını hesaba katmak için tasarlanmış ve herkesi içerisine alan sosyal koruma önlemleri önemlidir. Yoksullukta cinsiyetler arasındaki farkı azaltmaya yönelik politika önlemlerinin, diğerlerinin yanı sıra, annelerin zamanını boşa çıkaracak, çocuk yetiştirme yıllarında işgücüne entegrasyonlarını kolaylaştıracak ve şanslarını azaltacak çocuk bakım hizmetleri sağlamayı dikkate alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ignoring unpaid care in womens poverty creates bias in the measurement of income inequality and poverty rates. Revealing the amount and burden of unpaid work helps to reveal the extent and persistence of large inequalities between men and women in the distribution of time, activities, economic resources and social responsibilities. The differences between men and women in the distribution of unpaid care work are very important because they affect both income level and type by spreading to the labor market and resource distribution. The study aimed to reveal the relationship between unpaid care burdens and poverty of women living in Istanbul, and the dynamics of poverty and unpaid work in Istanbul with the IMMP (Individual Measurement of Multidimensional Poverty) measurement tool. As a result, it has been observed that women living in Istanbul have high levels of deprivation in the areas of quality food supply, access to health services and relations with the environment. In addition, the distributions over unpaid care and poverty showed that they are interrelated. For this reason, the study emphasizes that policies such as flexible working arrangements and family policies will contribute to egalitarian tendencies towards the division of women's housework. Publicly subsidized formal childcare will relieve mothers of some of their childcare responsibilities and encourage their participation in the workforce. However, parental leave arrangements will also make an important contribution. As a result, unpaid care is a dimension that has not yet been adequately addressed by social protection programs. In this regard, inclusive social protection measures designed to take into account the specific difficulties and vulnerabilities of women at different stages of life, particularly during their maternal roles and greater involvement in care work, are important. Policy measures to reduce the gender gap in poverty need to consider, inter alia, the provision of childcare services that will free mothers' time, facilitate their integration into the workforce during the child-rearing years, and reduce their chances.