Celebrity endorsement, brand perception, and purchase intention
Ünlü desteğiyle marka algısı ve satın alma eğilimi
  1. Tez No: 750700
  2. Yazar: AYSHA YASIN MOHAMUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÜRKAN KÜÇÜKERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ünlülerin özellikleri ve yaklaşımın yeniliği nedeniyle, ünlü kişilerin reklamlarda rol alması, müşterilerin marka algısı ve satın alma niyetleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuş ve reklamcılıkta akıllı bir alternatif oluşturmuştur. Ünlü onayı üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen, insanların ünlü bireyler tarafından tavsiye edilen ürünleri neden satın aldıklarına veya bu ürünleri neden değerli gördüklerine dair yeterli bir açıklama yapılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, araştırma yaparak ünlü onaylarının müşterilerin bir markanın imajına ilişkin algılarını ve satın alma niyetlerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamaktır. Bu tez, nitel araştırma yöntemlerini kullanarak ünlü onaylarının, tüketicilerin bir markanın imajına ve satın alma niyetine ilişkin algılarını nasıl etkilediğini araştırır, tanımlar ve analiz eder. Araştırma sorularına yanıt bulabilmek adına görüşmeler yapılmıştır. Bu tezin en önemli bulgusu, markaya onay veren ünlü bireyin itibarının marka imajına olumlu yönde aktarıldığıdır. Dahası, ünlü onayı seçmede güvenilirlik ve uzmanlığın temel unsurlar olduğu gösterilmiştir. Bu araştırma ayrıca, müşterilerin, ünlü onayında buldukları aşinalığın ve beğenilirliğin satın almalarındaki niyetlerine etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Celebrity endorsements have been a smart alternative in advertising due to the novelty of the approach and the traits of the celebrity, which have a significant impact on customer perception of the brand and their intention to purchase. Despite the fact that a large number of research have been conducted on celebrity endorsements, there is still a dearth of exact explanations for why people buy or value things that have been recommended by celebrities. The goal of this study is to develop a better understanding of how celebrity endorsements influence customers' perceptions of a brand's image and their purchasing intentions by conducting research. This thesis explores, describes, and analyzes how celebrity endorsement influences consumers' perceptions of a brand's image and purchasing intention through the use of qualitative research methods. Interviews have been conducted in order to provide answers to the study questions. The most important findings of this thesis are that the reputation of the celebrity endorser is transferred to the image of the brand in a positive manner. Furthermore, it has been demonstrated that credibility and expertise are essential elements in choosing a celebrity endorsement. The research has also revealed that qualities like as familiarity and likability in a celebrity endorsement have an impact on consumers' purchasing intentions.