Erken diz osteoartritinde fiziksel fonksiyonun değerlendirilmesi ve psikososyal faktörler ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of physical function in EARLY knee osteoarthritis and investigation of its relationship with psychosocial factors
- Tez No: 750705
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş-Amaç: Araştırmanın birincil amacı, erken diz osteoartriti (OA) farklı evrelerinde bulunan hastaların fiziksel fonksiyonunu, psikososyal faktörleri değerlendirmek, evreler arası farklılıkları incelemek ve fiziksel ve psikososyal sonuçlar arasındaki ilişkileri araştırmaktı. İkincil amacı ise, fiziksel fonksiyon değerlendirmelerinin erken diz OA'lı hastaların evrelerini belirleyebilme yeteneğini ortaya çıkarmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya Kellgren-Lawrence sınıflamasına göre evre 0, 1 ve 2 semptomatik diz OA tanılaması olan 95 birey (yaş: 51,62±7,91 yıl; %65,3 kadın) dahil edildi. Hasta bildirimli fiziksel fonksiyon ve semptomları değerlendirmek için Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve Viziüel Analog Skala; performansa dayalı fiziksel fonksiyonu değerlendirmek için Tek Bacak Mini Çömelme (TBMÇ) Testi, Merdiven Çıkıp-İnme Testi ve 6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT); psikososyal faktörleri değerlendirmek için Ağrı Felaketleştirme Ölçeği ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, Pearson ve Spearman korelasyon testleri ve ROC analizleri ile yapıldı. Bulgular: Evre 0, 1 ve 2 diz OA'lı bireylerin hasta bildirimli ağrı, diğer semptomlar, günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili fiziksel fonksiyon ve psikososyal durumları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The primary aim of the study was to assess physical function and psychosocial factors in different grades of early knee osteoarthritis (OA), examine differences between the grades and explore the relationships between physical and psychosocial outcomes. Its secondary aim was to reveal the ability of physical function assessments to grade patients with early OA. Materials-Methods: The study included 95 individuals (age: 51.62±7.91 years; 65.3% women) diagnosed with grade 0, 1, and 2 symptomatic knee OA according to the Kellgren-Lawrence classification. Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) and Visual Analog Scale to assess patient-reported physical function and symptoms; Single-Leg Mini Squat (SLMS) Test, Stair Climb-Down Test, and 6-Minute Walk Test (6-MWT) to assess performance-based physical function; Pain Catastrophizing Scale and Tampa Kinesiophobia Scale were used to assess psychosocial factors. Statistical analyzes were performed with One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, Pearson, and Spearman correlation tests, and ROC analysis. Results: There was no difference between patient-reported pain, other symptoms, physical function related to activities of daily living, and psychosocial status of individuals with grades 0, 1, and 2 knee OA (p>0.05).