Bipolar duygudurum bozukluğu manik epizod hastalarının akut alevlenme ve remisyon dönemlerinde serum N-Metil-D-Aspartat reseptör ve alt birimleri düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum N-Methyl-D-Aspartat receptor and sub-units levels in acute flave and remition periods of patients with bipolar mood disorder manic episod
  1. Tez No: 750706
  2. Yazar: YASEMİN ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TUNCER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk(BB) tekrarlayan mani ve depresyon ataklarıyla karakterize; kronik seyirli, iş gücü kaybına neden olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın etyopatogenezinde glutamat sisteminin ve özellikle iyonotropik NMDA glutamat reseptörlerinin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda; Bipolar Duygudurum Bozukluğu Manik Epizod Hastalarının akut alevlenme ve remisyon dönemlerinde serum N-Metil-D-Aspartat Reseptör ve alt birimleri düzeyleri ölçülerek sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılması ve hastalığın etyopatogenezinde NMDAR alt birimlerinden GluN1, GluN2A, GluN2B, GluN2D'nin rolünün olup olmadığı, NMDAR alt birimlerinin serum seviyeleri ile Bipolar Duygudurum Bozukluğu Manik Epizod hastalarının semptomlarının şiddeti arasında ilişki olup olmadığı, bu reseptör alt birimlerinin Bipolar Duygudurum Bozukluğu Manik Epizod tanısında kullanılabilecek bir biyobelirteç olup olamayacağının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-5)'e göre Bipolar Bozukluk, manik epizod tanısı konulan ve psikiyatri servisinde yatırılarak takip edilen 30 hasta ve yaş - cinsiyet açısından hasta grubu ile benzer özellikte 28 sağlıklı gönüllü alındı. Bipolar bozukluk manik epizod tanısı ile servisimize yatışı yapılan hastalar ile tedavi öncesinde deneyimli bir psikiyatrist tarafından görüşme yapıldı; Sosyodemografik Veri Formu, Young Mani Değerlendirme ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) uygulandı. DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID – 5 )'e göre yapılan görüşmede bipolar bozukluk manik epizod tanısı konulan, YMDÖ skoru 5 üstü olan hastalar manik epizod da kabul edildi ve kan örnekleri alındı. Klinik olarak semptomları gerileyen, YMDÖ puanı 5'ten düşük olan ve HAM-D puanı 7'den düşük olan hastalar remisyonda kabul edildi ve yatışlarından 3 hafta sonra ikinci defa kan örneği alındı. Sağlıklı gönüllü kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunmadan sosyodemografik veri formu uygulandı. Çalışmaya alınan her iki gruptan bipolar bozukluk tanılı hastalarda manik epizod ve remisyon dönemlerinde birer kez ve sağlıklı kontrol grubunda bir kez kan alınarak plasma N Metil-D-Aspartat Reseptörü (NMDAR) alt üniteleri (GluN1, GluN2A, GluN2B ve GluN2D) seviyelerine bakıldı. Bulgular:Çalışmamıza 58 katılımcı dahil edilmiştir. 58 katılımcının, 30'u (%51,7) hasta ve 28'i (%48,3) kontrol grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılardan hasta grubunun yaş ortalaması 34,1±10,4 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 32,4±10,1 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder (BD) is characterized by recurrent episodes of mania and depression; It is a chronic psychiatric disorder that causes loss of work force. It is thought that the glutamate system and especially the ionotropic NMDA glutamate receptors play an important role in the etiopathogenesis of this disease. In our study; Comparison of healthy control group by measuring serum N-Methyl-D-Aspartate Receptor and subunits levels during acute exacerbation and remission periods of Bipolar Mood Disorder Manic Episode Patients and whether NMDAR subunits GluN1, GluN2A, GluN2B, GluN2D have a role in the etiopathogenesis of the disease. It was aimed to determine whether there is a relationship between the serum levels of the BP units and the severity of the symptoms of Bipolar Mood Disorder Manic Episode patients, and whether these receptor subunits can be a biomarker that can be used in the diagnosis of Bipolar Mood Disorder Manic Episodes. Materials and Methods: Thirty patients admitted to Ankara City Hospital Psychiatry Clinic, diagnosed with Bipolar Disorder, manic episode according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), and followed up in the psychiatry service for this study, and the patient group in terms of age and gender. Twenty-eight healthy volunteers with similar characteristics were recruited. An experienced psychiatrist was interviewed before the treatment with the patients admitted to our service with the diagnosis of bipolar disorder manic episode; Sociodemographic Data Form, Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) were applied. In the interview conducted according to the Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5), patients who were diagnosed with bipolar disorder manic episode and had a YMRS score above 5 were considered to be in manic episodes and blood samples were taken. Patients with clinically regressed symptoms, a YMDS score of less than 5, and a HAM-D score of less than 7 were considered to be in remission, and blood samples were taken a second time 3 weeks after their hospitalization. The sociodemographic data form was applied to the healthy volunteer control group without any intervention. Plasma N Methyl-D-Aspartate Receptor (NMDAR) subunits (GluN1, GluN2A, GluN2B and GluN2D) levels were measured by taking blood once in the manic episode and remission periods and once in the healthy control group in patients diagnosed with bipolar disorder from both groups included in the study. Results: 58 participants were included in our study. Of the 58 participants, 30 (51.7%) were patients and 28 (48.3%) were the control group. The mean age of the patient group of the participants was 34.1±10.4 years, and the mean age of the control group was 32.4±10.1 years.