Kenevir üretiminin Yozgat ekonomisine katkısı
The contribution of cannabis production to the Yozgat economy
- Tez No: 750723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ SEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kenevir bitkisi farklı kıtalara uyum sağlayabilen ve kullanımı milattan önce 4000'li yıllara kadar dayanan sanayi bitkisidir. Lifleri ve tohumları tıp, gıda, tekstil, yapı malzemesi gibi alanlarda birçok toplum tarafından kullanılmıştır. Bu bitki asırlardır var olmasına rağmen diğer sanayi bitkileri kadar popüler değildir çünkü THC adında psikoaktif etkilere neden olan bileşik salgılamaktadır. Bu özelliği dolayısı ile de birçok devlet bitkinin yanlış kullanımını kontrol altında tutmak için yetiştirilmesine sınırlamalar getirmiş veya yetiştirilmesini tamamı ile yasaklamıştır. Bilimsel çalışmaların artması ve teknolojinin gelişmesi ile kenevirin bilinmeyen olumlu yönleri ortaya çıkmış ve devletler kenevir hakkındaki yasal düzenlemelerini yenilemişlerdir. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede kenevirle ilgili yasaklar kalkmıştır. Ülkemizde de kenevirin yetiştirilmesiyle ilgili yasal düzenleme yapılmış ve belirli şartlar altında 20 ilin kenevir yetiştirmesine izin verilmiştir. Yozgat da bu şehirlerden birini oluşturmaktadır. Birinci bölümde kenevirin bitkisel özellikleri ve tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Kenevirin yetiştirilmesinin bazı dönemlerde neden yasaklandığı ve sonrasında hangi ülkelerin mevzuatlarında düzenlemeler yaptığı açıklanmaya çalışılmış; kenevir bitkisinin günümüzdeki önemi, gelişen teknoloji ile nasıl değer kazanacağı araştırılmıştır. İkinci bölümde Yozgat'ın sosyo-kültürel özelliklerine değinilmiş ve ekonomisinin artıları ve eksileri sektörler bazında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise kenevir üretiminin Yozgat şehrine getirisinin ne olacağı ve hangi sektörlerde kenevir içerikli ürünlerin kullanılabileceği araştırılmıştır. Kenevirin ekonomik bir değer ifade etmesi için nelerin yapılması gerektiği ve hangi birimlerin sürece dâhil olması gerektiğine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cannabis is an industrial plant which can adapt to different continents and reach back to 4000s BC. Cannabis fibre and seeds have been used by various societies for production of medicine, food, textile and construction materials. Even though this plant exists for centuries, it is not as popular as other industrial plants, as it releases a compound named THC which causes psychoactive effects on human. Because of this specialty, most governments have limited its usage in order to take its misusage under control; or prohibited its plantation completely. Due to the increasing scientific studies and technological developments, positive sides of cannabis have appeared, and governments have renewed their legislative regulations on cannabis. Most developed and developing countries have lifted the bans on cannabis. In our country legislations have been resettled and 20 provinces are allowed to plant cannabis under certain conditions. Yozgat is one of those provinces. In the first part of this study, botanical properties and history of cannabis are discussed. Why cannabis plantation was prohibited in some periods, and which countries made regularities on their legislations later on are explained, and the importance of cannabis today, how it will raise in value are investigated. In the second part, Yozgat's socio-cultural aspects are mentioned; its sector based positive and negative sides are discussed. In the third part, the return of cannabis to Yozgat province and in which sectors can cannabis products be used are researched. Suggestions are made for what must be done for cannabis to indicate economic value and which units should be included in the process.