Meta-analysis on the effect of enrichment programs on the academic achievement of gifted and talented students
Zenginleştirilmiş programların üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin akademik başarısına etkisi üzerine meta-analiz çalışması
- Tez No: 750724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAT ÇATALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son zamanlarda üstün zekâlı ve yetenekli eğitimi alanında birçok akademik çalışma yapılmıştır. Bu alanda en çok uygulanan iki uygulama zenginleştirme ve hızlandırmadır. Zenginleştirme, öğretim ve öğrenim sürecinin derinliğini ve karmaşıklığının arttırılmasıdır. Bu tezde, zenginleştirmenin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin akademik başarısına etkileri incelenmektedir. Genel etki büyüklüğünün belirlenmesi için yöntem olarak meta-analizi belirlenmiştir. Konuyla alakalı daha önce yapılan çalışmaların belirlenmesi için ERIC, Bilkent Üniversitesi ve Google Scholar veri tabanları kullanılmıştır. Tarama sırasında çalışmalar 2013 ve 2021 yılları arasında yayınlanan çalışmalarla sınırlandırılmıştır. Çalışmaya dâhil etme ve hâriç tutma kriterlerine göre çalışmalar sınıflandırıldıktan sonra, analiz edilmek üzere 22 çalışma saptanmıştır. Ortalama etki büyüklüğü, rastgele etkiler modeline göre R istatistik program kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan etki değeri Hedges' g türündendir. Sonuçlar zenginleştirmenin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin akademik başarısına pozitif yönde orta etki büyüklüğünde etki büyüklüğüne (g= 0.68, %95 CI [0.31, 1.05]) sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarının sağlamlığının incelenmesi için çeşitli heterojenlik testler yapımlı ve yayın yanlılığı huni diyagramı çizilerek incelenmiştir. Heterojenlik test sonuçlarının yüksek çıkması(I2=%84,6), çalışmada rastgele etkiler modelinin kullanılmasını destekler nitelikte. Ayrıca, huni diyagramının asimetrik olması yüksek heterojenliği ve/veya yayın yanlılığı ihtimalini ortaya koydu. Bunun yanında, yüksek heterojenliğin muhtemel sebeplerini saptamak için alt grup analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Much research has been conducted about gifted education recently. One of the most applied interventions in gifted education is enrichment. Enrichment is the teaching and learning process that increases the depth and complexity of typical school subjects. In this thesis, the effects of enrichment on the academic achievement of gifted and talented students, was examined. The meta-analytic procedure was used to determine the overall effect size. The researcher used Education Resources Information Center database (ERIC), the most comprehensive database on education literature, Bilkent online library, and Google Scholar to detect relevant studies. The studies were filtered to the studies published between 2013 and 2021. After applying the inclusion and exclusion criteria, 22 studies were determined to be included in this meta-analysis. The pooled effect size was estimated under the random-effects model using the R statistical software. The effect size measure used was Hedges' g. The findings showed that enrichment programs had a positive moderate effect (g= 0.68, 95% CI [0.31, 1.05]) on students' academic achievement. To investigate the robustness of the findings, heterogeneity analyses were conducted and publication bias was investigated through the funnel plot. High heterogeneity (I2=84.6%) of the findings supports the use of a random-effects model. Also, the funnel plot showed an asymmetry which might be the reason for this heterogeneity and/or a possible publication bias found in the literature. In addition, subgroup analyses were performed to check for possible reasons for this high heterogeneity.