Arsenik toksisitesine maruz kalan yavru alabalıkların oksidatif stres durumu ve apoptotik markırlarının incelenmesi
Investigation of oxidative stress and apoptotic markers of child trout exposed to arsenic toxicity
  1. Tez No: 750741
  2. Yazar: HASAN SAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇİLİNGİR YELTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arsenik, Dünya'da en bol bulunan elementlerden biridir. Metaloid olarak adlandırılan arsenik, birçok endüstride hammadde olarak kullanılmaktadır. Arseniğe maruz kalan yavru alabalıkların beyin dokusundaki NK-FB, TNF-α, IL-6, NRF-2, GSH, Kaspaz-3, MDA, AChE, CAT, GSH-Px, SOD, 8OHdG seviyeleri, oksidatif stres sonrası lipid peroksidasyonu ve DNA hasarı incelenmiştir. Çalışmamızdayavru alabalıklara (Oncorhynchus mykiss)96 saat boyunca25, 50, 75 mg/L konsantrasyonlarında arsenik (NaAsO2) uygulaması yapılmıştır. Yavru alabalıkların beyin dokusundanelde edilen süpernatantlarda SOD, GSH-Px, CAT ve MDA düzeyleri spektrofotometrik yöntemler ile belirlenmiştir. NF-kB, TNF-α, IL-6, NRF-2, GSH, Kaspaz-3, AChE ve 8-OHdG düzeyleri ise ELISA kit kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma sonrasında balığın beyin dokusu incelendiğinde NF-kB, TNF-α, IL-6, NRF-2, Kaspza-3, MDA ve 8-OHdG düzeylerinin arttığı ve GSH, CAT, SOD, AChE ve GSH-Px düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Uygulama sonrası balıkların beyin dokularında arsenik birikmesi sonucu oksidatif stresin oluştuğu gözlendi. Bu oksidatif stresin kaynağı olan serbest radikallerin dokuda birikmesi ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan MDA düzeylerinin artmasıyla bazı antioksidan belirteçlerin düzeylerinin arttığı ve DNA hasarının bir göstergesi olan 8-OHdG düzeyinin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Arsenic is one of the most abundant elements on Earth. Arsenic, called metalloid, is used as a raw material in many industries. NK-FB, TNF-α, IL-6, NRF-2, GSH, Caspase-3, MDA, AChE, CAT, GSH-Px, SOD, 8OHdG levels, lipid peroxidation after oxidative stress and DNA damage is studied. In our study, arsenic (NaAsO2) was applied to fry trout (Oncorhynchus mykiss) at concentrations of 25, 50, 75 mg/L for 96 hours. After exposure, the brain tissues of the fish were taken and homogenized. SOD, GSH-Px, CAT and MDA levels were determined by spectrophotometric methods in the supernatants obtained from the brain tissue of fry trout. NF-kB, TNF-α, IL-6, NRF-2, GSH, Caspase-3, AChE and 8-OHdG levels were determined using ELISA kit. When the brain tissue of the fish was examined after the study, it was determined that NF-kB, TNF-α, IL-6, NRF-2, Caspza-3, MDA and 8-OHdG levels increased and GSH, CAT, SOD, AChE and GSH-Px levels decreased. It was observed that oxidative stress occurred as a result of arsenic accumulation in the brain tissues of the fish after the application. It was observed that with the accumulation of free radicals, which are the source of this oxidative stress, in the tissue and the increase in MDA levels, which is an indicator of lipid peroxidation, the levels of some antioxidant markers increase and the level of 8-OHdG, which is an indicator of DNA damage, also increases.