Betanin uygulamasının ülseratif kolit oluşturulmuş sıçanlarda tedavi edici özelliklerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic properties of betanin in rats with ulcerative colitis
- Tez No: 750766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ:Çalışmanın amacı deneysel ülseratif kolit modelinde kolit oluşturulduktan sonra, yüksek dozlu ve kısa süreli betanin uygulamasının antioksidan ve antiinflamatuvar etkisini araştırmaktır. Elde edilecek sonuçlar ile betaninin akut olarak uygulanmasının ülseratif kolitin neden olduğu oksidatif hasar ve inflamatuvar yanıtı gidermesindeki etkinliğinin saptanması hedeflenmektedir. Bu uygulamanın olumlu sonuçlar vermesi halinde, betaninin, ülseratif kolit hastaları için atak dönemlerde kullanımı tavsiye edilebilir bir özellik kazanacağı düşünülmektedir. Materyal - Metot: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi „Hayvan Deneyleri Etik Kurulu‟ onayı alınarak ağırlıkları 250-400g arasında değişen toplam 40 adet Wistar albino türü sıçan randomize olarak 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol, ülseratif kolit (TNBS), ülseratif kolit + mesalazin (Mes), ülseratif kolit + betanin (Bet), ülseratif kolit + mesalazin + betanin (M+B) grupları oluşturuldu. Kontrol grupuna 37'lik etanol intrarektal ve serum fizyolojik intragastrik yolla, ülseratif kolit grupuna TNBS, ülseratif kolit + mesalazin grupuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonra ilki olmak üzere toplam 3 defa 100 mg/kg'lık mesalazin uygulaması, ülseratif kolit + betanin grupuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonra ilki olmak üzere toplam 3 defa 150 mg/kg'lık betanin uygulaması, ülseratif kolit + mesalazin + betanin grupuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonra ilki olmak üzere toplam 3 defa 150 mg/kg'lık betanin ve 3 defa 100 mg/kg'lık mesalazin uygulaması yapıldı. Alınan örneklerden proinflamatuar sitokinler (TNF- alfa, IL 1- beta, IL- 6), oksidan/antioksidan parametreler (MDA, MPO, SOD inhibisyon, CAT, GPx) çalışıldı. Patolojik değerlendirme için doku hasarı ve zedelenmenin derecesine bakıldı. Bulgular:Tedavi grupları ile TNBSgrupları karşılaştırıldığında oksidan/antioksidan parametrelerden MDA, MPO, SOD inhibisyon, GPx değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
AİM:The purpose of the study is to investigate the antioxidant and anti-inflammatory effects of high-dose and short-term betaninadministration after colitis is established in an experimental ulcerative colitis model.With the results to be obtained, it is aimed to determine the effectiveness of acute administration of betanin in eliminating oxidative damage and inflammatory response caused by ulcerative colitis.If this application gives positive results, it is thought that betanin will acquire qualification for ulcerative colitis patients during attack periods. Material - Method: With the approval of Aydın Adnan Menderes University“Animal Experiments Ethics Committee”, a total of 40 Wistar albino species rats with weights ranging from 250-400g were randomized into 5 groups.Control, ulcerative colitis (TNBS), ulcerative colitis + betanin (Bet), ulcerative colitis + mesalazine (Mes), ulcerative colitis + mesalazine + betanin (M+B) groups were formed.37% ethanol via intragastric and normal saline via intrarektal to the control group; TNBS to ulcerative colitis; right 6 hours after the experimental colitis was created, ulcerative colitis + mesalazine group is aplied 100 mg/kg mesalazine in the first one of the 3 times; right 6 hours after the experimental colitis was created, right 6 hours after the experimental colitis was created, ulcerative colitis + betanin group is aplied 150 mg/kg betanin the first one of the 3 times, ulcerative colitis + mesalazine + betanin group is aplied 150 mg/kg betanin and 100 mg/kg mesalazine both of them in the first one of the 3 times was applied.Proinflammatory cytokines (TNF- alpha, IL 1- beta, IL-6), oxidant/antioxidant parameters (MDA, MPO, SOD inhibition, CAT, GPx) were studied from the samples taken.Tissue damage and degree of injury were examined for pathological evaluation.