Betaninin Saos-2 osteosarkoma hücre hattında Wnt/β-katenin ve PI3K/AKT/mTOR sinyal yolakları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of betanin on Wnt/β-catenin and PI3K/AKT/mTOR signalling pathways in Saos-2 osteosarcoma cell line
  1. Tez No: 908421
  2. Yazar: FATİME ALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖRENLİLİ YAYLAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmada kırmızı pancar (Beta vulgaris) bileşeni betaninin Saos-2 insan osteosarkoma hücrelerinde Wnt/β-katenin ve PI3K/AKT/mTOR sinyal yolakları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada osteosarkoma hücre hattı Saos-2 kullanılmıştır. Betaninin hücre canlılığına olan etkisini belirlemek amacıyla 25-400 μM doz aralığında uygulama yapılarak, 24-48. saat sonunda MTT hücre canlılık testi ile etkinliği belirlenmiştir. Süre ve doza bağlı olarak elde edilen proliferasyon grafiğinden apoptoz ve RT-PCR çalışmaları için uygun doz belirlenmiştir. Bu dozlarda uygulama yapılarak Muse hücre analiz cihazında Muse Annexin V kiti ile apoptoz tespit edilmiştir. Gerçek zamanlı PCR yöntemi ile PI3K/AKT/mTOR ve Wnt/β-katenin sinyal yolaklarında bulunan genlerinin ifadeleri mRNA düzeyinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effect of red beet (Beta vulgaris) component betanin on Wnt/β-catenin and PI3K/AKT/mTOR signaling pathways in Saos-2 human osteosarcoma cells. Material and Methods: The osteosarcoma cell line Saos-2 was used in this study. In order to determine the effect of betanin on cell viability, a dose range of 25- 400 μM was applied and the cell viability was evaluated after 24- 48 hours using the MTT assay. The proliferation curve obtained as a function of time and dose was analysed to determine the appropriate dose for apoptosis and RT-PCR studies. Apoptosis was detected at these selected doses using the Muse Cell Analyzer with the Muse Annexin V Kit. Expression of genes in the PI3K/AKT/mTOR and Wnt/β-catenin signalling pathways was measured at the mRNA level using real-time PCR.