Restoran mutfaklarında risk değerlendirmesi
Risk assessment in restaurant kitchens
- Tez No: 750772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Restoran mutfakları, iş kazalarının yaygın olarak yaşandığı bir alandır. Bu çalışmanın amacı restoran mutfaklarında karşılaşılan riskleri değerlendirmektir. Çalışmada ayrıca mutfaklarda alınması gereken iş güvenliği önlemlerinin açıklanması amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada restoran mutfaklarındaki risklere dair örnekler paylaşılmış ve yorumlanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre restoran mutfaklarında fiziksel, ergonomik, biyolojik, kimyasal, psikososyal riskler bulunmaktadır. Eğitim ve bilgi yetersizliği, restoranlarda iş kazalarının yaşanmasına neden olmaktadır. Çalışmanın sonuçları, yöneticiler ile çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği bilincinin düşük olmasının restoran mutfaklarında iş kazalarının yaşanmasını beraberinde getirdiğini göstermektedir. Restoran mutfaklarında risk değerlendirmesine dair paylaşılan örnekler, iş kazalarının önüne geçilmesi için çok sayıda önlem alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Restoran mutfaklarında iş kazalarının önüne geçilmesi için sektörün ve işletmeye özgü koşulların dikkate alınarak risk değerlendirmesi yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Restaurant kitchens are an area where work accidents are common. The aim of this study is to evaluate the risks encountered in restaurant kitchens. In the study, it is also aimed to explain the occupational safety measures that should be taken in the kitchens. In the research, examples of risks in restaurant kitchens were shared and interpreted. According to the results, there are physical, ergonomic, biological, chemical and psychosocial risks in restaurant kitchens. Lack of education and information causes occupational accidents in restaurants. The results of the study show that the low level of occupational health and safety awareness among managers and employees leads to occupational accidents in restaurant kitchens. Shared examples of risk assessment in restaurant kitchens revealed that many precautions should be taken to prevent occupational accidents. In order to prevent occupational accidents in restaurant kitchens, it is recommended to carry out a risk assessment by taking into account the sector and business-specific conditions.