Yardımcı üreme teknikler ile tedavi programına alınan azalmış over rezervi tanısı alan hasta grubunda vücut kitle indeksinin in vitro fertilizasyon sonuçlarına etkisi
The effect of the body mass index in the diminished over reserve patient group on treatment program with assisted reproduction techniques
  1. Tez No: 452446
  2. Yazar: MERVE KARAMAHMUTOĞLU CAVILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Obezite, kardiyovasküler sistem hastalıkları, metabolik hastalıklar, meme ve endometrium kanseri gibi hastalıklara zemin oluşturmakla beraber reprodüktif sistemi de etkilemesi sebebiyle ciddi bir medikal problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim çalışmamızdaki amaç; azalmış over rezervi tanısı ile hastanemiz yardımcı üreme teknikleri kliniğinde tedavi alan hastalarda obezitenin IVF tedavisi sonuçlarına etkisini araştırmaktır. 2007-2016 yılları arasında hastanemiz ÜYTE Merkezinde tedavi programına alınan 2561 hasta ve bu hastalara ait 3616 siklus tarandı ve 2011 Bologna kriterlerine göre AOR tanısı konulan hasta grubu seçildi. Bologna kriterlerini karşılayan 354 AOR hastası ve bu hastalara ait 546 siklus çalışmaya dahil edildi. Vücut kitle indeksine göre hastalar; 20 kg/m2 'nin altında olanlar, 20-24,99 kg/m2 arasında olanlar, 25-29,99 kg/m2 arasında olanlar ve 30 kg/m2 ve üzeri olanlar olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, stimülasyon başına klinik gebelik oranı %8,24 (546 siklusta 46 klinik gebelik) saptanırken transfer başına klinik gebelik oranı ise %15.97 (288 transferde 46 klinik Gebelik) saptanmıştır. Klinik gebelik saptanan hastaların ise sadece ikisinde abort gelişirken birinde ise ektopik gebelik olduğu izlenmiştir. VKİ açısından stimülasyon öncesi parametreler değerlendirildiğinde obez, kilolu, normal kilolu ve zayıf olan grupta bazal FSH değerleri ve bazal E2 seviyeleri açısından fark izlenmediği görülmüştür. Bazal LH seviyeleri ise VKİ 30 kg/m2'nin üzerinde olan grupta ve VKİ 25-29,99kg/m2 arasında olan grupta VKİ 20kg/ m2'nin altında olan gruptan daha düşük olduğu izlenmiştir. Stimülasyon parametrelerinden, toplanan oosit sayısı ve matür oosit sayısı değerlendirildiğinde VKİ 30 kg/m2'nin üzerinde olan grup ile VKİ 20 kg/ m2'nin altında olan grup ve VKİ 20-24,99kg/m2 arasında olan grup arasında iki parametre için de anlamlı farklılık izlenmiştir. Stimülasyon protokolü, toplam stimülasyon süresi, kullanılan gonadotropin miktarı, ICSI yapılan oosit sayısı, embryo skorları, embryo transfer günleri arasında anlamlı bir fark olmadığı Saptanmıştır. Siklus iptali olan hastalarda da gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Klinik gebelik oranları bakımından da gruplar arasında fark izlenmemektedir.56 Bu sonuçlar değerlendirldiğinde zaten tedavi düzenlenmesi ve sonuçları açısından sıkıntılı süreçte olan obez azalmış over rezervi hastaları için vakit kaybedilmeden tedavi sürecine geçilebileceği düşünülebilir. Bunun yanında global bir sorun olan obezite göz ardı edilmemeli; eğer mümkünse hastanın kilo vermesi hedeflenerek fiziksel aktivitesinin artırılması önerilmelidir. Obezitenin İVF üzerindeki etkilerini değerlendiren daha geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Özellikle infertilite sebepleri ayrıştırılarak obezite etkisinin değerlendirilmesi hasta yönetimi açısından daha değerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Obesity affects the reproductive system as well as cardiovascular system diseases, metabolic diseases, breast and endometrium cancer, thus, should be considered a serius medical issue. The aim of this study is to investigate the effect of obesity on IVF results of patients diagnosed as having diminished ovarian reserve (DOR) and receiving treatment in our hospital.Between years 2007-2016, 2561 patients accepted to the treatment program in our hospital's IVF center and 3616 cycles belonging to these patients were scanned. The patient group diagnosed with DOR was selected according to the Bologna criteria. 354 DOR patients who met the Bologna criteria and 546 cycles belonging to these patients were included to the study. The patients were divided into 4 groups according to their BMIs; below 20 kg/m2, between 20-24,99 kg/m2, between 25-29,99 kg/m2 and above 30 kg/m2. According to the study results, pregnancy per stimulation ratio was %8,24 (46 pregnancies in 546 cycles), pregnancy per transfer ratio was %15.97 (46 pregnancies in 288 transfers). Two of the clinical pregnancies resulted in abortions while one of them developed as an ectopic pregnancy. Pre-stimulation parameters were evaluated according to BMIs. It was observed that there were no differences in basal FSH and E2 values of obese, overweight, normal weigth and underweight patients. Basal LH values were lower in the BMI above 30 kg/m2 and BMI between 25-29,99 kg/m2 groups, than in the BMI lower than 20 kg/ m2 group. Among the stimulation parameters, collected oocyte number and mature oocyte number were evaluated and significant differences were detected in both parameters in the BMI above 30 kg/m2 group with BMI below 20 kg/ m2 group and BMI between 20-24,99 kg/m2 Group. Stimulation protocol, total stimulation time, the amount of gonodotropin used, the oocyte number underwent the ICSI procedure, embriyo scores and embryo transfer days showed no significant difference among the groups. Again, the number of patients whose cycles were cancelled and the Clinical pregnancy ratios were similar in all groups. As a conclusion, obese patients with DOR should start receiving treatment as soon as possible considering the difficulties in treatment regulations and treatment 58 results. Besides, obesity, which is a global problem, should not to be underestimated and if possible patients should be advised to lose weight and increase their physical activity. Larger studies evaluating the effect of obesity on IVF are needed. Specifically, investigating the causes of infertility. Seperately will enlighten us more about the effect of obesity more and will be more valuable in patients management.