Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Ankara' isimli romanında kelime grupları
Word groups in Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novel 'Ankara'
  1. Tez No: 750839
  2. Yazar: ONUR BUZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun“Ankara”isimli romanında yer alan kelime gruplarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak alanla ilgili kaynak taraması yapılarak kelime grubu kavramının tanımı, adlandırılması, tasnifi ve genel özellikleriyle ilgili dil bilimcilerin görüşleri incelenmiştir. İncelemeler esnasında kelime gruplarıyla ilgili farklı tanımlama ve tasniflerle karşılaşılmıştır. Yapılan bu çalışmada Leyla Karahan'ın“Türkçede Söz Dizimi”adlı kitabında yer alan tasnif ve tanımlar esas alınmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışma giriş, üç ana bölüm, sonuç ve kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, yapılan çalışmanın amacı, yöntemi ve sınırlılıklarıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kelime gruplarıyla ilgili dil bilimcilerin tanımlamalarına, adlandırmalarına, tasniflerine yer verilerek görüş farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde kelime grupları tasnif edilerek incelenmiş ve kelime gruplarının başka kelime grupları içerisindeki durumuna bakılmıştır. Bu bölümde kelime grupları incelenirken konuyla ilgili örnekler incelemiş olduğumuz romandan verilmiştir. Sonuç bölümüne gelindiğinde tesadüfi örneklem yoluyla seçilen sayfalardaki kelime gruplarının sayıları ve kullanım yüzdelikleri verilerek buradan hareketle de yazarın dili ve üslubuyla ilgili birtakım değerlendirmeler yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise tezimiz boyunca faydalandığımız kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the word groups in Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novel 'Ankara'. Fort his purpose, first of all, the literatüre on the field was searched and the views of linguists about the definition, naming, classification and general characteristics of the word group concept were examined. During the examinations, different definitions and classifications of word groups were encountered. In this study, the classification and definitions in Leylâ Karahan's book“Turkish Syntax”are based. In this direction, the study consists of introduction, three main sections, conclusion and bibliography. In the introduction part, information about the purpose, method and limitations of the study is given. In the first chapter, information is given about the life, literary personality and work of Yakup Kadri Karaosmanoğlu. In the second part, the definitions, naming and classifications of the linguists about the word groups were included and the differences of opinion were tried to be revealed. In the third part, the word groups were classified and examined, and then the situation of the word groups in other word groups was examined. While examining the word groups in this section, examples related to the subject are given from the novel“Ankara”. When it comes to the conclusion part, all the word groups on the pages selected by random sampling were tried to be determined and some evaluations were made about the language and style of the author. In the bibliography section, the sources that we have used throughout our thesis are given.