Mevcut betonarme binaların sismik performanslarının hızlı değerlendirilmesi
Rapid evaluation of seismic performance of existing reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 750838
  2. Yazar: MANSUR TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA KUMBASAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Mevcut yapı stokunun büyük bir kısmı betonarme olan ülkemiz, aktif fay hatları üzerinde yer almaktadır. Son elli yıl içerisinde ülkemizde can ve mal kaybına yol açmış orta ölçek büyüklükte (1999 Gölcük (7.4 Mw), 2003 Bingöl (6.4 Mw), 2011 Van (7.2 Mw), 2020 Elâzığ (6.8 Mw)) birçok deprem meydana gelmiştir. Depremlerden sonra incelenen ağır hasarlı binalarda göze çarpan en önemli detayın, mevcut yapılardaki yapısal kusurlar (yumuşak kat, ağır konsollar, kısa kolonlar) olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda mevcut betonarme binaların hızlı ve pratik bir şekilde değerlendirilmesi aktif fay hatları üzerinde yer alan ülkemiz için son derece önem teşkil etmektedir. Hızlı değerlendirme yöntemleriyle mevcut betonarme binaların sismik performanslarının belirlenmesi, tahribatsız bir şekilde gerçekleştirilebildiğinden, diğer tahribatlı yöntemlere göre hem ekonomi hem de zaman anlamında büyük kazanç sağlaması olasıdır. Araştırma kapsamında Erzincan ilinde bulunan 33 adet betonarme binanın sismik performans seviyeleri hızlı değerlendirme yöntemi ile belirlenmiştir. Mevcut betonarme binaların sismik performans seviyelerinin hızlı değerlendirme yöntemleriyle belirlenmesinde ana parametreler; yapılarda yumuşak kat etkisi, ağır konsol, kısa kolon etkisi, görünür bina kalitesi, çarpışma etkisi, topoğrafik etkiler, zemin sınıfı ve bina kat sayısı olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan çalışmalar sayesinde bölgesel rehabilitasyon ihtiyaçlarının belirlenmesi ve sismik tehlike (risk) azaltma programlarının geliştirilmesi sağlanabilir ve/veya Erzincan ilinin risk profili bilgi yönetiminin desteklenmesi için yerel makamlara rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Our country, which is mostly reinforced concrete, is located on active fault lines. In the last fifty years, many medium-sized earthquakes (1999 Gölcük (7.4 Mw), 2003 Bingöl (6.4 Mw), 2011 Van (7.2 Mw), 2020 Elazığ (6.8 Mw)) have occurred that have caused loss of life and property in our country. It is known that the most dramatic detail in the heavily damaged buildings examined after the earthquakes is the structural defects (soft story, heavy overhangs, short columns) in the existing structures. In this context, the rapid and practical evaluation of existing reinforced concrete buildings is extremely important for our country, which is located on active fault lines. Since the seismic performance of existing reinforced concrete buildings can be determined non-destructively with rapid evaluation methods, it is likely to provide great savings in terms of both economy and time compared to other destructive methods. Within the scope of the research, the seismic performance levels of 33 reinforced concrete buildings in the Erzincan province were determined by the rapid evaluation method. The main parameters in determining the seismic performance levels of existing reinforced concrete buildings by rapid evaluation methods are; soft story effect, heavy overhangs, short column effect, apparent building quality, pounding effect, topographic effects, local soil conditions and number of building stories were selected. Thanks to the studies to be carried out within the scope of the research, the determination of regional rehabilitation needs and the development of seismic hazard (risk) mitigation programs can be provided and/or it can guide local authorities to support the risk profile information management of Erzincan province.