Hemşirelerde duygusal zekâ ve afete müdahale öz-yeterlilik ilişkisi
The relationship between emotional intelligence and disaster response self-efficacy in nurses
- Tez No: 750856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin duygusal zekâ düzeylerinin afete müdahale özyeterlilikleriyle olan bağlantısının literatüre kazandırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde görev yapan 390 ve İstanbul UMKE'de görev yapan 689 hemşire olmak üzere toplam 1079 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 565 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak 14 maddelik“Sosyodemografik Bilgi Formu”, 41 maddelik“Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (GGSDZÖ)”ve 19 maddelik“Afete Müdahale Öz-Yeterlilik Ölçeği (AMÖYÖ)”uygulanmıştır. Verilerin analizinde sayı/yüzde, ortalama, Student's t-test, Mann-Whitney U, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışma grubunun %66,7'si (n=377) kadın, %33,3'ü (n=188) erkektir. Hemşirelerin %25,7'si (n=145) 24 yaşın altında, %39,8'i (n=225) 25-34 yaş aralığında, %34,5'i (n=195) 35 yaş ve üzerindedir. Hemşirelerin %56,5'i (n=319) evli, %43,5'i (n=246) bekardır. Hemşirelerin %39,8'inin (n=225) çocuğu yokken, %34,7'sinin (n=196) bir çocuğu, %25,5'inin (n=144) iki ve daha fazla çocuğu vardır. Hemşirelerin %66,4'ü (n=375) çekirdek, %33,6'sı (n=190) geniş aileye sahiptir. Hemşirelerin %28,7'sinin (n=162) geliri giderden fazla, %38,9'unun (n=220) geliri giderle eşit ve %32,4'ünün (n=183) geliri giderden azdır. Hemşirelerin %25,0'i (n=141) lise, %11,3'ü (n=64) ön lisans, %41,4'ü (n=234) lisans, %14,7'si (n=83) yüksek lisans ve %7,6'sı (n=43) doktora mezunudur. Hemşirelerin %88,1'i (n=498) en az bir afet ile karşılaşmış ve %79,8'i (n=451) en az bir doğal afette görev almıştır. Çalışma bulguları; hemşirelerin yaş, cinsiyet, medeni durum, aile tipi, gelir durumu ve daha önce afet yaşama durumuna göre GGSDZÖ ve AMÖYÖ alt boyut ve toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki görülmediğini (p>0.05) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to bring the relationship between the emotional intelligence levels and the disaster response self-efficacy levels of nurses to the literature. The population of the research consisted of a total of 1079 nurses, 390 nurses of whom worked at Istanbul Bezmiâlem Vakıf University and 689 nurses of whom worked at Istanbul UMKE and the sample consisted of 565 nurses who agreed to participate in the research. As data collection tools, 14-item“Sociodemographic Information Form”, 41-item“Revised Schutte Emotional Intelligence Scale”and 19- item“Disaster Response Self-Efficacy Scale”were applied. Number/percentage, mean, Student's t-test, Mann-Whitney U, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, correlation and regression analysis were used in the analysis of the data. 66.7% (n=377) of the study group was female and 33.3% (n=188) was male. 25.7% (n=145) of the nurses were under the age of 24, 39.8% (n=225) were between the ages of 25-34, and 34.5% (n=195) were aged 35 and over. 56.5% (n=319) of the nurses were married and 43.5% (n=246) were single. While 39.8% (n=225) of the nurses had no children, 34.7% (n=196) had one child and 25.5% (n=144) had two or more children. 66.4% (n=375) of the nurses have nuclear families and 33.6% (n=190) have extended families. The income of 28.7% (n=162) of the nurses is more than the outgoings, the income of 38.9% (n=220) is equal to the outgoings, and the income of 32.4% (n=183) is less than the outgoings. 25.0% (n=141) of the nurses graduated from high school, 11.3% (n=64) had an associate degree, 41.4% (n=234) of nurses had a bachelor's degree, 14.7% (n=83) had a master's degree and 7.6% (n=43) had a doctorate degree. 88.1% of nurses (n=498) experienced at least one disaster and 79.8% (n=451) served in at least one disaster. The findings of the study showed that there was no significant relationship between the MSEIS and DRSES sub-dimensions and total score averages according to the nurses' age, gender, marital status, family type, income status and previous disaster experience (p>0.05).