Aksaray ili, Güzelyurt (Gelveri) ilçesi, Aşağı Mahalle'de bulunan Kemal Batmaz Evi'nin restorasyon önerisi
Restoration proposal for Kemal Batmaz House in Asağı Quarter, Güzelyurt, Aksaray
- Tez No: 750866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYDIN, PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma kapsamında, Aksaray ili Güzelyurt ilçesinin tarihi dokusu içerisinde yer alan ve Kapadokya Bölgesi geleneksel sivil mimarisi özelliklerini yansıtan Kemal Batmaz Evi'nin sahip olduğu değerlerin açığa çıkarılması ve sürdürülebilir korunmasını sağlayacak bir restorasyon projesi önerilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç bağlamında öncelikle yapının mevcut durumunu anlamaya yönelik belgeleme yapılmıştır. Yapının özgün durumunun belirlenebilmesi için yapıdan gelen izlerle birlikte tarih araştırması yapılmış, karşılaştırmalı çalışmalar ile birlikte Kemal Batmaz Evi'nin geleneksel sivil mimarideki yeri belirlenmiştir. Yapı, geçmişi ile birlikte değerlendirilerek, oluşan değişim ve bozulmalara yönelik fiziksel müdahale kararları belirlenmiş ve yapının çevre ve toplum gereksinimlerine cevap verebileceği bir işlevle sürdürülebilir korunmasını sağlayacak bir restorasyon önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to reveal the values of Kemal Batmaz House and prepare a sustainable restoration project proposal for the house which is located in the traditional urban fabric in Güzelyurt district of Aksaray province and reflects the characteristics of the traditional civil architecture of the Cappadocia Region. In this regard, firstly, the house was documented to understand the existing situation of the building. In order to determine the authentic state of the building, the traces coming from the building were evaluated, historical researches were carried out; together with the comperative studies, the place of the house within the traditional civil architure of the related region was defined. After that, physical intervention decisions were determined for the changes and deteriorations seen in the building, by evaluating the house together with its historic context. A restoration proposal were developed by re-functioning the building with a sustainable solution which will conserve the building as well as provide needs of enviromental an social necessities.