Ankara ili birinci basamak sağlık kuruluşlarında göçmen çocuklara sağlık hizmeti sunumunda karşılaşılan engellerin belirlenmesi
Determining the barriers encountered in providing health services to migrant children in primary health care institutions in Ankara
  1. Tez No: 953048
  2. Yazar: DAMLA ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Özyürek D, Ankara İli Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında Göçmen Çocuklara Sağlık Hizmeti Sunumunda Karşılaşılan Engellerin Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Halk Sağlığı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2022. Göç bireysel yaşam özellikleri, sosyal ve toplumsal etkiler, yaşam ve çalışma şartları, sosyoekonomik, kültürel ve çevresel koşullar yoluyla sağlık üzerinde doğrudan etkilidir. Çocuklar, göçten etkilenen örselenebilir gruplar arasındadır. Bu araştırmada Ankara'da altı ilçede yer alan aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile sağlığı hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının göçmen çocukların sağlık durumu ve sağlık hizmetine erişiminde yaşanan kolaylıklar ve engeller hakkındaki görüşlerini öğrenmek; kültürel yeterlilik ve hizmet sunumunda karşılaştıkları zorlukla ilgili öz değerlendirmesiyle ilişkili faktörlerin tanımlanması amaçlanmıştır. Ankara ili Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Sincan ilçelerinde 224 aile sağlığı merkezlerine ulaşılmış, 224 aile hekimi ve 250 aile sağlığı çalışanı araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 42,6 ± 9,2 (ss), ortanca yaş değeri 42 olup yaş aralığı 23 ile 75 arasındadır ve %76,3'ü kadındır. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin %23,5'i (n=52) uzmanlık eğitimi almıştır. Katılımcıların %53,9'u (n=255) yabancı dil bilmekte ve %7,0'ı (n=33) yurt dışında bir aydan fazla bulunmuştur. Katılımcıların %92,4'ü mezuniyet sonrası dönemde göçmen sağlığı ile ilgili teorik ders almadığını belirtmiştir; ancak %17,4'ünün (n=83) bu birimde çalışmadan önce göçmen sağlığı hizmeti deneyimi vardır. Sık telefon ve adres değişikliğinin göçmen çocuklara ulaşma zorluğu, katılımcıların %75'i tarafından önemli bir sorun olarak tanımlanmıştır. Katılımcıların %57,8'i gebelik izleminde ve %55,9'u emzirme eğitiminde zorluk yaşadığını belirtmiştir. Çocukluk çağı taramalarında katılımcıların %59,3'ü zorluk yaşadığını belirtmiştir. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin kültürel yeterlilik ölçeği puanları ortalaması 59,4±15,9 (ss), ortanca değer 60,0, puanlar 20,0 ile 100,0 arasındayken; aile sağlığı çalışanlarının kültürel yeterlilik ölçeği puanları ortalaması 62,67±15,7 (ss), ortanca değer 63,0, puanlar 20,0 ile 100,0 arasındadır. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının kültürel yeterlilik ölçeği puanı ortalamaları birbiriyle benzerdir.
Özet (Çeviri)
Özyürek D, Determining the Barriers Encountered in Providing Health Services to Migrant Children in Primary Health Care Institutions in Ankara, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Public Health, Public Health Specialty Thesis, Ankara, 2022.Migration has a direct impact on the health through individual life characteristics, social and community effects, living and working conditions, socioeconomic, cultural and environmental conditions. Children are among the vulnerable groups affected by migration. In this research, it is aimed to learn the views of family health physicians and family health workers working in family health centers in six districts of Ankara about the health status of immigrant children and the conveniences and barriers experienced in accessing health services; and identify factors associated with self-assessment of cultural competency and the difficulty they face in service delivery. In Ankara, 224 family health centers were reached at Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle and Sincan districts, 224 family physicians and 250 family health workers voluntarily participated in the research. The mean age of the participants was 42.6 ± 9.2 (ss), the median age was 42, the age was ranging between 23-75, and 76.3% were women. 23.5% (n=52) of the family physicians participating in the study received specialty training. 53.9% (n=255) of the participants knew a foreign language and 7.0% (n=33) were abroad for more than one month. 92.4% of the participants stated that they did not take theoretical courses on immigrant health in the post-graduation period; however, 17.4% (n=83) had migrant health service experience before working in this unit. Frequent phone and address changes was identified as a significant problem by 75% of the participants for accessing migrant families. 57.8% of the participants stated that they had difficulties in pregnancy follow-up and 55.9% in breastfeeding education. In childhood screenings, 59.3% of the participants stated that they had difficulties. While the mean score of the cultural competency scale of the family physicians participating in the study was 59.4±15.9 (sd), the median value was 60.0, and the scores were between 20.0 and 100.0; The mean score of the cultural competency scale of family health workers is 62.67±15.7 (sd), the median value is 63.0, and the scores are between 20.0 and 100.0.