Ultrafiltrasyon tekniği kullanılarak ve geleneksel yolla üretilen yoğurtların kimi özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some properties of yogurts produced using the ultrafiltration technique and the traditional way
- Tez No: 750874
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde ve dünyada fonksiyonel gıda üretiminde farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu çalışmada son yıllarda kullanımı yaygınlaşan, süte ultrafiltrasyon (UF) tekniği kullanılarak yoğurt üretimi gerçekleştirilmiş ve geleneksel yöntemle üretilen yoğurt örnekleri ile kimi özellikler açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Üretimi yapılan yoğurt örnekleri 4±1°C'de 45 gün süre ile depolanmış, depolama sürecinin 1., 15., 30. ve 45. günlerinde kimyasal, fiziksel ve duyusal özellikler yönüyle elde edilen sonuçlar istatistiksel analizlere tabi tutularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of functional food, different methods are used in our country and in the world. In this study, yoghurt production was performed using the ultrafiltration (UF) technique in milk, which has become widespread in recent years, and a comparison of some properties with yoghurt samples made by the traditional method was made. Produced yoghurt samples were stored for 45 days at 4±1°C and the results obtained with regard to chemical, physical and sensory properties on the 1st, 15th, 30th and 45th day of the storage process were evaluated by statistical analysis.