Towards a general descriptor for the prediction of PKA
PKA ların tahmini için genel bir elektronik tanımlayıcıya doğru
  1. Tez No: 750881
  2. Yazar: AYŞE GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTOINE MARION
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Moleküllerin pKa'sını doğru, genel ve verimli protokollerle tahmin etmek, birçok uygulama için, özellikle protein modellemesi için gereklidir. Örneğin, tek tek pKa amino asitleri sulu çözeltilerde bilinmesine rağmen, protein ortamında ve genel olarak farklı bir ortamda değişebilir. Desolvasyon, hidrojen bağı veya yük yükü etkileşim- leri bu tür pKa kaymasına neden olabilir ve kimyasal reaksiyon sırasında moleküllerin bağlanma tercihlerini açıklamak genellikle çok önemlidir. QM tabanlı, MM tabanlı, süreklilik tabanlı ve bilgi tabanlı yöntemler gibi yaklaşımlarla pKa değerlerini tah- min etmenin çeşitli yolları vardır. Bununla birlikte, bu yaklaşımlar genellikten yoksun olma eğilimindedir ve genellikle yalnızca belirli molekül sınıflarının pKa'sını tahmin etmek için uyarlanmıştır. Amacımız, proton afinitesinin bir molekülden diğerine ve bir ortamdan diğerine değişmesini sağlayan şeyin özünü kavrayacak genel bir elekt- ronik tanımlayıcı belirlemektir. Protokolümüz, başlangıçta elektronik uyarma üzerine moleküler elektron yoğunluğundaki topolojik değişiklikleri karakterize etmek için ta- sarlanmış tanımlayıcılara dayanmaktadır. Bu araçları başka bir amaca uygun hale ge- tirerek, pKa kavramını çeşitli moleküler ortamlara, yani gaz fazından bir protein içine aktarılabilen kesin elektronik tanımlayıcılarla rasyonalize etmek için de-protonasyon üzerine elektron yoğunluğunun yeniden düzenlenmesini keşfetmeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Estimating pKa of molecules with accurate, general, and efficient protocols is essen- tial for many applications, notably for proteins modelling. For example, although individual amino acids pKa is known in aqueous solutions, it might be changed in the protein environment and in general in a different environment. Desolvation, hydro- gen bonding, or charge charge interactions can cause such pKa shift, and it is often crucial to explain the bonding preferences of molecules during the chemical reaction. There are various ways to predict pKa values with approaches such as QM based, MM based, continuum based, and knowledge based methods. These approaches, however, tend to lack generality and are usually tailored to predict the pKa of certain classes of molecules only. Our aim is to identify a general electronic descriptor that would grasp the essence of what makes proton affinity vary from one molecule to another, and from one environment to another. Our protocol is based on descriptors initially designed to characterize topological changes in molecular electron density upon elec- tronic excitation. By repurposing these tools, we aim at exploring the reorganization of the electron density upon de-protonation to eventually rationalize the concept of pKa with clear-cut electronic descriptors that can be transferred to various molecular environments, i.e., from the gas phase to a protein interior.