Takım sporu ve bireysel spor yapan elit sporcuların yürütücü işlevlerinin karşılaştırılması
Comparison of executive functions of elite athletes WHO DO TEAM sports and individual sports
  1. Tez No: 750906
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada, takım sporu ve bireysel spor yapan elit sporcuların yürütücü işlevlerinin birbiri ile ve spor yapmayan bireylerle karşılaştırmak amaçlandı. Çalışma grubuna Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ve federasyonlara bağlı 20-30 yaş aralığında ulusal ve uluslararası müsabakalara katılan 60 elit sporcu ve kontrol grubu için 30 spor yapmayan birey alındı. Elit sporculardan 30'u takım sporu, 30'u bireysel spor yapan bireylerden çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm katılımcıların global bilişsel becerileri Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD); yürütücü fonksiyonları İleri ve Geri Sayı Menzili Testi, Stroop Test, İz Sürme Testi A ve B formu (İST-A, İST-B) ve Londra Kulesi (LK) Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to compare the executive functions of elite athletes who do team sports and individual sports with each other and with individuals who do not do sports. 60 elite athletes participating in national and international competitions between the ages of 20-30, affiliated to the Republic of Turkey Ministry of Youth and Sports and federations, and 30 individuals who did not do sports for the control group were included in the study group. Of the elite athletes, 30 were included in the team sports group and 30 in the individual sports group. The global cognitive skills of all participants were determined by the Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA); executive functions were evaluated with Forward and Backward Digit Span Test, Stroop Test, Trail Making Test A and B forms (TMT-A, TMT-B) and Tower of London (ToL) Test.