X ve Y kuşaklarının iş motivasyonlarının kariyer beklentilerine etkisi: Bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
The effect of job motivations of X and Y generations on career expectations: A study on the banking sector
  1. Tez No: 750907
  2. Yazar: MELEK GÜLHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde çalışma hayatında bir arada olan kuşakların iş motivasyonları için uygulanması gereken politikalar değişkenlik göstermektedir. Bir çalışanın motive edilebilmesi için öncelikle o kişinin motivasyonunu arttıracak olan faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Çalışma hayatında motivasyon kaynaklarından birisi de çalışanların kariyer beklentisidir. Bu araştırmanın da amacı; literatürde yer alan X Kuşağı ve Y Kuşağı'nın iş motivasyonunu kariyer beklentilerini ne ölçüde etkilediğinin tespit edilmesidir. Bu araştırmada, X Kuşağı ve Y Kuşağı çalışanlarının yoğun istihdam edildiği bilinen bankacılık sektöründe çalışanlara yönelik bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Antalya ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren özel sermayeli bir bankada görevli olan çalışanların iş motivasyonlarının kariyer beklentilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği ve Kariyer Geleceği Ölçeği kullanılarak kolayda örnekleme yöntemiyle bankacılık sektöründe çalışan toplam 315 kişiye anket uygulanmıştır. Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği'nde amotivasyon, dışsal sosyal etkilenme, dışsal maddi etkilenme, içe yansıtılmış etkilenme, tanımlanmış etkilenme ve içsel motivasyon olmak üzere toplam altı faktör bulunmaktadır. Kariyer Geleceği Ölçeği'nde ise kariyer uyumluluğu, kariyer iyimserliği ve bilgi olmak üzere üç faktör bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre motive olmama kariyer geliştirmeyi negatif ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Dışsal sosyal etkilenmenin kariyer geliştirme üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir. Dışsal maddi etkilenme, tanımlanmış etkilenme ve içsel motivasyonun kariyer geliştirme üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi söz konusuyken, içe yansıtılmış etkilenmenin kariyer geliştirme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. X kuşağının iş motivasyonları kariyer beklentilerini anlamlı bir şekilde etkilememektedir. X kuşağı iş motivasyon boyutlarından içe yansıtılmış etkilenme, tanımlanmış etkilenme ve içsel motivasyon boyutlarında anlamlı etki olduğu ifade edilebilir. Ancak diğer boyutlarda iş motivasyonu, X kuşağı için, kariyer beklentilerini anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Y kuşağı açısından sonuçlar incelendiğinde dışsal maddi etkilenme, tanımlanmış etkilenme ve içsel motivasyon boyutlarında anlamlı ve pozitif etkiler mevcutken, motive olmamanın kariyer beklentisi üzerinde negatif anlamlı etkisi olduğu ifade edilebilir. X Kuşağı ve Y Kuşağı'nın iş motivasyonlarının kariyer beklentilerini nasıl etkilediğinin belirlenmesi temel amacını taşıyan bu araştırmanın, literatüre katkı sağlamakla birlikte, yöneticilere de yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the policies that should be implemented for the work motivation of the generations who are together in working life vary. In order to motivate an employee, it is necessary to know the factors that will increase the motivation of that person first. One of the sources of motivation in working life is the career expectation of the employees. The aim of this research is; The aim of this study is to determine to what extent the work motivation of Generation X and Generation Y in the literature affects career expectations. In this research, a field study was conducted for the employees in the banking sector, which is known to have intense employment of Generation X and Generation Y employees. In this context, the effect of work motivations of employees working in a privately owned bank operating in Antalya province and its districts on career expectations was examined. In the research, using the Multidimensional Job Motivation Scale and the Career Future Scale, a survey was applied to a total of 315 people working in the banking sector by convenience sampling method. In the Multidimensional Work Motivation Scale, there are six factors in total: amotivation, external social influence, external material influence, introjected influence, defined influence and intrinsic motivation. In the Career Future Scale, there are three factors: career adaptability, career optimism and knowledge. According to the results, lack of motivation affects career development negatively and significantly. No significant effect of external social influence on career development was found. While extrinsic material influence, defined influence and intrinsic motivation had a significant and positive effect on career development, no significant effect of introjected influence on career development was found. The work motivations of the X generation do not significantly affect their career prospects. The work motivations of the X generation do not significantly affect their career prospects. It can be stated that there is a significant effect in the dimensions of introjected influence, defined influence and intrinsic motivation from the work motivation dimensions of the X generation. However, in other dimensions, job motivation does not significantly affect career prospects for Generation X. When the results are examined in terms of generation Y, it can be stated that while there are significant and positive effects in the dimensions of external material influence, defined influence and intrinsic motivation, it can be stated that not being motivated has a negative significant effect on career expectation. This research, which has the main purpose of determining how the work motivations of Generation X and Generation Y affect their career expectations, is expected to contribute to the literature as well as to guide managers.