Türkiye merkezli STK'lar tarafından Afrikada yapılan insani yardımların etkinliği ve su kuyusu projelerinin sürdürülebilirliği üzerine bir inceleme
Centered Turkey made in Africa by ngos humanitarian aid and water well project sustainability on a review
- Tez No: 750918
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu makalede Türkiye merkezli Sivil Toplum Kuruluşlarının Afrika'ya yönelik yardımlarının sunmuş olduğu katkının düzeyi üzerinde durulmuştur. Afrika'daki kaynaklara erişimde yaşanan problemlere alternatif bir çözüm yolu olarak yürütülen insani yardımlar ve özel olarak su kuyusu projeleri incelenmiş, bu yardımların etkinliği ve sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Bu projeler kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla bağışçılar tarafından finanse edilmekte olup, bağışçı memnuniyetini sağlamak için düşük bütçeli çalışmalarla kullanıma açılan birçok kuyunun, kısa süre sonra kullanılamaz hale geldiği tespit edilmiştir. Kuyu türlerine göre hizmet sürelerinin değiştiği, bakım ve onarım için verilen taahhütlerin gerçekçiliği tartışılmaktadır. Bağışçı ve destekçilerin manevi duygularının karşılandığı ancak ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının uzun vadede karşılanamadığı anlaşılmıştır. Kaynak israfının boyutunu ortaya koyan çalışmada, bağışçı bilincini artıracak politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the scope of contribution of Turkish-based non-governmental organizations in Africa is scrutinized. Humanitarian aid and especially water well projects, which are carried out as an alternative solution to the problems in accessing water resources in Africa, were examined, and the effectiveness and sustainability of these aids were evaluated. These projects are financed by donors through public and non-governmental organizations. However, it has been determined that many wells, that were opened through a low budget project, were just to ensure donor satisfaction since these became unusable after a short period of time. The period of service of these wells varies according to its type, and the accuracy of the commitments for maintenance and repair is being discussed. It has been understood that the moral feelings of donors and supporters are satisfied, but the requirements of those in need cannot be met in the long term. This study claims to reveal the extent of resource waste and various policy recommendations are presented to increase donor awareness.