Karbon vergisi bakımından uluslararası işbirliği ve karbon azaltımında etkinlik
International cooperation in terms of carbon tax and efficiency in carbon reduction
- Tez No: 750917
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan ve küreselleşme ile devam eden endüstriyel üretim sistemi sonucunda ortaya çıkan enerji talebi ve bu talebi karşılamak amacıyla üretimi artan fosil yakıtlar, zaman içerisinde yeryüzündeki karbon miktarında bir artışa neden olmuştur. Yeryüzünde olması gerekenden çok daha fazla olan karbon miktarı sonucunda ise tüm dünyada etkili olan küresel ısınma sorunu ortaya çıkmış ve beraberinde iklim değişiklikleri, biyolojik çeşitlilik kaybı, deniz seviyesinin yükselmesi, kuraklık ve çölleşme, hava kirliliği, su kirliliği ve toprak kirliliği gibi çevre sorunlarına neden olmanın yanı sıra ülkeleri toplumsal ve ekonomik olarak olumsuz etkileyen ulusal ve uluslararası finansal istikrarsızlık, iklimsel göç, yoksulluk, salgın hastalık gibi sosyoekonomik sorunlara da dolaylı olarak neden olmuştur. Karbon emisyonu sonucunda oluşan küresel ısınma ve diğer çevre sorunlarına müdahale etmek amacıyla ve gelişmiş, gelişmekte olan ve azgelişmiş birçok ülkenin katılımı ile uluslararası konferanslar ve zirveler düzenlenmektedir. Bu konferanslar ve zirveler sonucunda oluşturulan anlaşmalarda belirlenen strateji ve yükümlükler çerçevesinde, devletler kendi ülkeleri için uygun olan karbon vergisi veya başka çevre vergileri, pazarlanabilir kirlilik hakları, kirlilik harçları, sübvansiyonlar, kumanda-kontrol araçları gibi ekonomik politika araçlarından bir veya birkaç tanesini kullanarak karbon emisyonu ve sonucunda oluşan küresel ısınma ve diğer çevre sorunlarına müdahale ederek ortadan kaldırmaya çalışırlar.
Özet (Çeviri)
The energy demand that emerged as a result of the industrial production system that started with the industrial revolution and continued with globalization and the fossil fuels whose production increased in order to meet this demand caused an increase in the amount of carbon on earth over time. As a result of the amount of carbon that is much higher than it should be on the earth, the problem of global warming has emerged and causes environmental problems such as climate change, biodiversity loss, sea level rise, drought and desertification, air pollution, water pollution and soil pollution, as well as national and international financial instability that adversely affects countries socially and economically, It has also indirectly caused socioeconomic problems such as climatic migration, poverty and epidemics. International conferences and summits are organized in order to intervene in global warming and environmental problems caused by carbon emissions and with the participation of many developed, developing and underdeveloped countries. Within the framework of the strategies and obligations determined in the agreements established as a result of these conferences and summits, states try to eliminate carbon emissions and the resulting global warming and other environmental problems by using one or more of the economic policy tools such as carbon tax or other environmental taxes, pollution permits, pollution fees, subsidies, control tools that are suitable for their countries.