Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın birim fiyat ve iş gücü istatistiklerinin analizi
Analysis of the unit prices and the labor statistics of Turkish Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change
  1. Tez No: 750958
  2. Yazar: TALHA FURKAN AYYARKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türk inşaat sektöründe yaklaşık maliyet tahmini yapılırken ve iş programı hazırlanırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın (ÇŞB) birim fiyat ve iş gücü istatistikleri kullanılmaktadır. Fakat bu istatistiklerin doğru sonuçlar vermediği de bilinen bir gerçektir. Tez çalışması kapsamında, 36 imalat ve bu imalatlar esnasında kullanılan toplam 143 kaynak açısından ÇŞB verileri ile şantiyeden elde edilen gerçekleşen verilerin kaynak analizi kıyaslanmıştır. Ek olarak, Kayseri ilinde gerçekleştirilen bir konut projesi kapsamında yapım maliyeti ve proje süresi, ÇŞB verileri ve gerçekleşen veriler açısından kıyaslanmıştır. ÇŞB istatistiklerinin gerçekleşen verilere göre sapma oranları hesaplanarak, bu oranların farklı performans kriterleri kullanılarak kabul edilebilir düzeyde olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish construction industry uses unit prices and the labor statistics of the Turkish Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change (MEU) to prepare the preliminary cost estimation and scheduling. However, it is a known fact that these statistics are not accurate. Within the scope of the thesis, the data obtained from the MEU statistics and the actual data obtained from the construction site were compared in terms of 36 activities and 143 resources. Besides, the construction cost and the project duration were compared in terms of MEU data and actual data within the context of a project performed in Kayseri, Turkiye. The deviation rates of the MEU statistics according to actual data were calculated and evaluated whether these rates were at an acceptable level using different performance criteria.