Kalsit biyoflotasyonunda deniz ve şebeke suyunun karşılaştırılması
Comparision of sea and tap water at calcite bioflotation
- Tez No: 750959
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya üzerindeki zengin maden yataklarının giderek tükenmesi ve cevherlerdeki serbestleşme boyutunun giderek düşmesi sonucunda flotasyon günümüzde vazgeçilmez ve aynı zamanda da oldukça fazla çalışılan ve geliştirilen bir süreç haline gelmiştir. Diğer taraftan bu süreçte flotasyon reaktifi olarak kullanılan kimyasallar, çevresel duyarlılığın artmasını tetiklemiştir. Biyoteknolojideki gelişmeler neticesinde daha çevre dostu bir proses olarak“biyoflotasyon”konusu gündeme gelmiş ve bu alandaki araştırmalar giderek hız kazanmaya başlamıştır. Yerküredeki toplam su kaynaklarının %97,5'i okyanuslarda ve buzullardadır dolayısıyla bu rezervlerin sadece yaklaşık %2,5'i tatlı su kaynaklarını kapsamaktadır. Madencilik endüstrisinde kullanılan cevherlerin flotasyon ile zenginleştirilmesi için yüksek tonajlarda tatlı suya ihtiyaç duyulmaktadır. Dahası, madencilik operasyonlarının genellikle tatlı suya çok sınırlı erişimi olan kurak alanlarda yer alması da çözüm bekleyen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetle, yeryüzünün belirli bölgelerindeki su talebi ve kıtlığı, madencilik endüstrisindeki flotasyon uygulamaları için deniz suyu kullanımını sürdürülebilir bir çözüm haline getirmektedir. Bu tezin kapsamında, Bacillus subtilis'den (MN728539) elde edilen sürfaktinin ve konvansiyonel flotasyon reaktifi olan sodyum oleatın, karbonatlı bir mineral olan kalsitin deniz suyu flotasyonunda toplayıcı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla flotasyon deneylerinde deniz suyu ve kontrol olarak şebeke suyu kullanılmıştır. Deneylerde şartlandırma süresi ve toplayıcı miktarı olmak üzere iki önemli parametre incelenmiştir. Elde edilen veriler neticesinde deniz suyunun biyoflotasyon etkinliğini düşürdüğü gözlenmiştir. Ancak bu düşüşün konvansiyonel? kalsit flotasyonundaki gerçekleşen miktara kıyasla daha az olması kullanılan biyosürfektanı daha avantajlı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the gradual depletion of the world's rich mineral deposits and the decrease in the size of the liberation in the ores, flotation has become an indispensable and, at the same time, a highly studied and developed process. Chemicals used as flotation reagents in this process, on the other hand, triggered an increase in environmental awareness. With the advancements in biotechnology, the issue of“bioflotation”as a more eco-friendly process has come to the fore, and research in this field has begun to gain momentum. 97.5% of the world's total water resources are in the oceans and glaciers, so only about 2.5% of these reserves include freshwater resources. In order to enrich the ores used in the mining industry by flotation, high tonnages of fresh water are needed. Moreover, the fact that mining operations are usually located in arid areas with very limited access to fresh water is also a problem to be solved. In summary, water demand and scarcity in certain regions of the earth make the use of seawater a sustainable solution for flotation applications in the mining industry. Within the scope of this thesis, the usability of surfactin obtained from Bacillus subtilis (MN728539) and sodium oleate, a classical calcite flotation reagent as collectors in seawater flotation were investigated. For this purpose, sea water and tap water as a control were used in the flotation experiments. In the experiments, two critical parameters were investigated: conditioning time and collector amount. As a result of the data collected, it was discovered that sea water reduced the efficiency of bioflotation. However, the fact that this decrease is less than that achieved in classical calcite flotation makes the biosurfactant more advantageous.