Açık radikal prostatektomide antegrad yaklaşım ile retrograd yaklaşımın pentafekta açısından karşılaştırılması
Comparision of antegrade aproach and retrograde aproach in TERMS of pentafecta in open radical prostatectomy
- Tez No: 750960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NİHAT KARAKOYUNLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Açık radikal prostatektomi (RP) operasyonunda uygulanan antegrad yaklaşım ile retrograd yaklaşımın onkolojik, fonksiyonel sonuçlarını ve komplikasyonlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntemler: Klinik lokalize prostat kanseri olan ve kriterlerimize uyan 150 hasta RP operasyonu uygulanmak üzere 2 gruba randomize edildi. 78 hasta retrograd yaklaşım ile, 72 hasta da antegrad yaklaşım ile opere edildi. 2 yıl takip edilmesi planlanan hastalardan, takipten düşenler çıkartıldıktan sonra her iki grupta da 67 hasta çalışmamızda prospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi, prostat volümü, muayene bulguları ve PSA düzeyleri gibi demografik ve preoperatif verileri kaydedildi. Operasyon süresi ve kanama miktarı gibi peroperatif özellikler değerlendirildi. Postoperatif verilerden komplikasyonlar, cerrahi sınır ve diğer patolojik özellikler kaydedildi. Hastalar 2 yıl takip edildi ve bu süre oyunca biyokimyasal rekürrens gibi onkolojik, potens ve kontinans gibi fonksiyonel sonuçlar değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların demografik ve preoperatif özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Cerrahi sınır pozitifliği ve biyokimyasal rekürrens gibi onkolojik özellikler retrograd/antegrad yaklaşım gruplarında %14.5/%9.3 ve %19.4/%14.9 olarak saptandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Diğer patolojik özellikler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Kontinans oranlarında 1, 3, 9 ve 12. aylarda antegrad yaklaşım, %46.3/%29.9, %61.2/%43.3, %86.6/%64.2 ve %89.6/%74.6 oranlarıyla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha avantajlı bulunmuştur. 6 ve 24. aylarda da antegrad yaklaşım grubu %76.1/%61.2 ve %91/%83.6 kontinans oranlarıyla daha avantajlı görünse de bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. 24. ay hariç bütün takip aylarında inkontinas düzeyini sorgulayan ICIQ-SF anket skorları açısından, antegrad yaklaşım istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha avantajlı bulundu. 2 yıllık takip süresince potens durumlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. Komplikasyon oranlarında, toplam komplikasyon sayısı bazında antegrad yaklaşım grubu %46.3/%70.1 oranıyla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha avantajlı bulunmuştur ancak Clavien grade bazında gruplar arasında fark x saptanmadı. Hastanede yatış süresinde gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark yokken antegrad yaklaşım grubunda kanama miktarı daha az (431.04±149.91 ml/547.76±168.36 ml) ve operasyon süresi daha kısa (156.19±27.48 dk/168.57±29.94 dk) saptanmıştır ve bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç: İki yaklaşım arasında onkolojik sonuçlarda ve potenste bir fark saptanmamıştır. Özellikle ilk 1 yılda antegrad yaklaşım, kontinans açısından retrograd yaklaşıma nazaran daha avantajlı bulunmuştur ve antegrad yaklaşımda kanama daha az, operasyon süresi daha kısa tespit edilmiştir. Tüm bu veriler ışığında açık cerrahi opsiyonlarda antegrad yaklaşım daha çok cerrah tarafından güvenle tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the oncological, functional results and complication outcomes of the antegrad approach and the retrograd approach in open radical prostatectomy (RP). Matherials and Methods: Patients with clinically localized prostate cancer who met our criteria were randomize into 2 groups to undergo RP operation. Of the 150 patients, 78 were operated with the retrograde approach and 72 with the antegrad approach. After the exclusion of the patients who dropped out of follow-up, 67 patients in both groups were followed up for 2 years and examined prospectively. Demographic and preoperative data of the patients such as age, body mass index, prostate volume, examination findings and PSA levels were recorded. Perioperative characterstics such as operation time and amount of bleedind were evaluated. Complications, surgical margins and other pathological features were recorded from the postoperative data. The patients were followed for 2 years and during this period, oncological results such as biochemical recurrence and functional results such as potency and continance were evaluated and compared. Results: There was no statistically significant difference in the demographic and preoperative characteristics of the patients. Oncological features such as surgical margin positivity and biochemical recurrence were found to be 14.5%/9.3% and 19.4%/14.9% in the retrograde/antegrade approach groups, respectively, and no significant difference was found between the groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of other pathological features. In continence rates, antegrade approach was found to be more advantageous at 1th, 3th, 9th ve 12th months with 46.3%/29.9%, 61.2%/43.3%, 86.6%/64.2% and 89.6%/74.6% rates, respectively, and these results are statistically significant. Although the antegrade approach group seemed to be more advantageous with continence rates such as 76.1%/61.2% and 91%/83.6% at 6th and 24th months, these differences were not statistically significant. The antegrade approach was found to be statistically more advantageous in terms of ICIQ-SF questionnaire scores questioning the level of incontinence in all follow-up months except the 24th month. There was no statistically significant difference between the groups in potency status during the 2-year followup. In terms of complication rates, the antegrade approach group was found to be xii statistically more advantageous with the rate of 46.3%/70.1% on the basis of the total number of complications, but no difference was found between the groups on the basis of Clavien grade. While there was no statistically significant difference between the groups in the duration of hospitalization, the amount of bleeding was less (431.04±149.91 ml/547.76±168.36 ml) and the operation time was shorter (156.19±27.48 min/168.57±29.94 min) in the antegrade approach group and these results were found to be statistically significant. Conclusion: There was no difference in oncological outcomes and potency between the two approaches. Especially in the first year, the antegrade approach was found to be more advantageous in terms of continence than the retrograde approach, and the antegrade approach was found to have less bleeding and a shorter operation time. In the light of all these outcomes, the antegrade approach in open surgical options is a method that can be safely preferred by surgeons.