Exploring the relation between women's empowerment and reproductive independence of Syrian refugees in Turkey
Türkiye'deki Suriyeli mültecilerde kadının güçlenmesi ile üreme özerkliği arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 750986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kadınların güçlenmesi, uzun süredir küresel kalkınma tartışmalarının ana odak noktalarından biri olmakla birlikte uluslararası alanda da hala çalışmaları sürmekte olan önemli bir konudur. Kadının güçlenme durumunu anlamak ve değerlendirmek üzere kullanılan pek çok farklı teorik ve yöntemsel yaklaşım olduğu gibi, güçlenme durumunun başka dinamiklerle etkileşimi de en çok çalışılan alanlardan bir tanesidir. Bu çalışmanın ana odağı olan üreme özerkliği de pek çok demografik olguyla bağlantılıdır. Kadınların güçlenmesi ve üreme özerkliği; kadınların doğumlarının sayısı, doğumları arasındaki süreyi belirlemeleri veya çocuksuzluk tercihini de içermesi açısından temel konulardır. Ancak, mültecilerin güçlenmesi ve üreme özerkliklerine ilişkin bu bağlamda oldukça az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, kadınların güçlenmesi ile Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınların üreme özerkliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Veri kaynağı olarak 2018 TNSA Suriyeli Göçmen Örneklemi verileri kullanılmıştır. Kadının güçlenme düzeyini ölçmek için 10 öğe ile Temel Bileşen Analizi (PCA) yöntemi kullanılarak üç boyutu kapsayan bir endeks oluşturulmuştur. Üreme özerkliği ise cinsel ilişkiler, sağlık kararları ve aile planlaması ihtiyacı bileşenlerini kapsamaktadır. Kadının güçlenme düzeyinin üreme özerkliğindeki değişimleri açıklayabilme boyutunu anlamak için betimsel tablolar ve ikili ve çoklu lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır. Analizler, kadının güçlenmesinin cinsel ilişkiler, sağlık kararları ve üreme bağımsızlığı üzerinde kayda değer etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca yapılan lojistik regresyon modellerinde de kadının güçlenmesindeki üç ana boyuttan ikisinin genel üreme özerkliğini açıklamakta istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The empowerment of women is a crucial issue for the world and has been one of the major focuses within the development debates for a long time. There are various theoretical approaches and methods to assess women's empowerment and mostly its relation to other dynamics. The main focus of this study, reproductive independence, is linked to many demographic events. Women's empowerment and reproductive independence are both substantial issues considering that they both enable women the tempo and the quantum of their fertility including childlessness by choice. However, there are rather few studies on the empowerment of refugees and their reproductive independence in this context. This study explores the relation between women's empowerment and the reproductive independence of Syrian refugee women in Turkey. 2018 TDHS Syrian migrant sample data is used as the data source. Principal Component Analysis (PCA) is conducted to construct a women's empowerment index with three dimensions using 10 items. Reproductive independence is conceptualized with three components: sexual relations, healthcare decisions and the need for family planning. Descriptive tables are used as well as binary and multinomial logistic regression models to understand the extent of variance explained by women's empowerment on reproductive independence. Results show that women's empowerment is significant on sexual relations, healthcare decisions and the overall reproductive independence. In further analysis, two out of three dimensions of women's empowerment were significant in logistic regression models in explaining the overall reproductive independence.