Postkolonyal Afrika edebiyatında romanlar üzerine bir inceleme (Kuzeye göç mevsimi, Mahrem macera, Ruhum yeniden doğacak)
A study of novels in postcolonial African literature (Season of migration to the north, Ambiguous adventure, Things fall apart)
- Tez No: 750987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sömürgecilik döneminin, sömürge ülkeler haline getirilen Afrika ülkeleri üzerinde kültürel, siyasi ve iktisadi olmak üzere pek çok alanda etkisi olmuştur. Sömürge toplumlarının bağımsızlığını kazandıktan sonraki süreçte de yaşadıkları kültürel çatışma ve kimlik arayışı postkolonyal edebiyatın ortaya koyduğu sömürgecilik döneminin izlerini taşımaktadır. Sömürge ülkelerine mensup Afrikalı entelektüel ve yazarlar sömürgeciliğe bir cevap niteliğinde postkolonyal edebiyatı vasıta olarak kullanmışlardır. İncelemeye aldığımız Kuzeye Göç Mevsimi, Mahrem Macera ve Ruhum Yeniden Doğacak adlı romanlar sömürgeciliğin Afrika toplumları üzerinde meydana getirdiği sonuçları ortaya koymaktadır. Söz konusu romanlarda bir taraftan sömürgecilik dönemi eleştirilirken diğer yandan sömürgecilik döneminin izlerini silmek için çözüm önerileri sunulmaktadır. Afrika kültürüne, geleneklerine, yerel dile ve öze dönüş fikrini temel alan bu romanlarda, kolonyalist istilanın geride bıraktığı kültürel etkilere karşı bir direniş söz konusudur. Bu çalışmanın amacı, Sudan, Senegal ve Nijerya bölgelerinde sömürgecilik döneminin toplumun genel yapısı ve kimliği üzerinde meydana getirdiği sorunları postkolonyal edebiyat eleştirisi bağlamında Kuzeye Göç Mevsimi, Mahrem Macera ve Ruhum Yeniden Doğacak adlı romanlar özelinde incelemektir. Sözü edilen bu postkolonyal romanlar, sömürgecilik döneminin yansımalarıyla sosyal, siyasi ve kültürel hayatta ortaya çıkan sorunların temsili niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The colonial period had an impact on African countries that were turned into colonial countries in many areas, including cultural, political and economic. The cultural conflict and the search for identity, which the colonial societies experienced in the processes after gaining their independence, bear the traces of the colonial period revealed by postcolonial literature. African intellectuals and writers from colonial countries used postcolonial literature as a response to colonialism. The novels Season of Migration to the North, Ambiguous Adventure and Things Fall Apart, which we examined, reveal the consequences of colonialism on African societies. . On the one hand, the colonialism period is criticized in the novels in question, and on the other hand, solutions are offered to erase the traces of the colonialism period Based on the idea of a return to African culture, traditions, local language and essence, these novels show resistance to the cultural influences left behind by the colonial invasion. The purpose of this study is to examine the problems caused by the colonial period on the general structure and identity of the society in Sudan, Senegal and Nigeria in the context of postcolonial literary criticism, in the context of the novels Season of Migration to the North, Ambiguous Adventure and Things Fall Apart. These postcolonial novels are representative of the problems that emerged in social, political and cultural life with the reflections of the colonial period.