Garib-Nâme'nin ikinci cildinde aşk metaforu
Love metaphor in the second volume of Garib-Nâme
- Tez No: 751027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NAİM ÇİÇEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, George Lakoff ve Mark Johnson tarafından ortaya atılan Kavramsal Metafor Kuramı; Eski Anadolu Türkçesi metinlerinden olan Garib-nâme'nin ikinci cildinde aşk metaforları açısından incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde Eski Anadolu Türkçesi, Âşık Paşa'nın biyografisi ve sanat anlayışı ve Garib-nâme ile diğer eserleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Tezin ikinci bölümde Kavramsal Metafor Kuramı ve adı geçen kuramın ilgili konuları açıklanmış, metaforun tarihçesine, Türk literatüründe ve yabancı literatürde metafora bakış açısına ve yine her iki literatürde metafor hakkında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümündeyse aşk metaforları ilgili kurama göre incelenmiş ve her bir metafor türü numaralandırılmıştır. Tezin sonucunda Garib-nâme'nin ikinci cildinde aşk metaforuyla ilgili oldukça fazla veri olduğu görülmüş ve sık kullanılan metafor örnekleri açıklanarak Kavramsal Metafor Kuramı'nın genel anlamda Eski Anadolu Türkçesi metinlerinde ve özel anlamda Garib-nâme'nin ikinci cildinde uygulanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Conceptual Metaphor Theory which put forward by George Lakoff and Mark Johnson, has been examined in terms of love metaphors in the second volume of Garib-nâme, which one of the Old Anatolian Turkish texts. In the first part of the thesis, there is information about Old Anatolian Turkish, Âşık Pasha's biography and sense of his art and Garib-nâme and his other works. In the second part of thesis, Conceptual Metaphor Theory and related topics of the mentioned theory are explained, the history of metaphor, the perspective of metaphor in Turkish and foreign literature, and studies on metaphor in both literatures are given. In the third part of the thesis, metaphors of love are examined according to the theory and each type of metaphor is numbered. As a result of thesis, it has been seen that there is a lot of data about the love metaphor in the second volume of Garib-nâme and by explaining frequently used metaphor examples, it has been seen that the Conceptual Metaphor Theory can be applied in Old Anatolian Turkish text in general and in the second volume of Garib-nâme in particular.