Âşık Paşa'nın Garib-nâme adlı eserinde tasavvufî görüşleri
Âşik Paşa's sufî views in his work named Garib-nâme
- Tez No: 902460
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
On üçüncü asrın ikinci yarısında Anadolu'nun Moğol istilasına uğraması nedeniyle Selçuklu Devleti yıkılma sürecine girmiştir. Bunun sonucunda toplumda sosyal çözülmeler baş göstermiş, birçok karmaşa ve düzensizlik ortaya çıkmıştır. Toplumun manevî önderleri, sosyal yaşamda söz konusu olan bu durumdan uzaklaşılabilmesi için kaynağını dinden alan fikirlerleriyle topluma yol göstermeye çalışmıştır. Toplumun ancak bu şekilde bir arada tutulabileceğine inanan manevî önderler, sosyal yaşamın da ancak din temelinde yeniden inşa edilebileceğine inanmışlardır. Çıkmaza giren halka yön vermek, destek vermek ve milli duyguları perçinlemek amacıyla da dinî ve tasavvufî eserler kaleme almışlardır. Ahmed Yesevî, Mevlânâ, Yunus Emre ve Ahî Evran gibi şahsiyetler, sosyal yaşama yön veren ve gelecek nesillere de aktarılabilecek değerde eserler üreten isimlerdendir. Âşık Paşa da toplumda birlik ve düzeni sağlamak amacıyla Anadolu'da ilk Türkçe eserleri veren sufî-edebî şahsiyetlerdendir.“Âşık Paşa'nın Garîb-nâme Adlı Eserinde Tasavvufî Görüşleri”ismini taşıyan bu çalışma, Âşık Paşa'nın tasavvufla ilgili temel kavramlara dair fikirlerini ele almaktadır. Çalışma, diğer mutasavvıfların fikirlerinden de faydalanarak resmin bütününü görebilmeyi amaçlar. Âşık Paşa'nın başta Garîb-nâme adlı eseri olmak üzere, Fakr-nâme, Vasf-ı Hâl, Hikâye, Kimya Risâlesi, Elif-nâme, Risâle fî Beyâni's-Semâ ve diğer şiirleri adlı eserleri araştırma kapsamında ele alınmaktadır. Bu çalışmada genel olarak Âşık Paşa'nın hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri etraflıca araştırılmıştır. Tasavvufî düşüncesinde öne çıkan tevhid, ahlâk, bilgi, marifet, kul-rab ilişkisi, bireysel ve toplumsal birlik ile ilgili temel kavramları ele alınıp açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the second half of the thirteenth century, the Seljuk State entered the process of collapse due to the Mongol invasion of Anatolia. As a result, social disintegration occurred in society and many chaos and disorder emerged. Spiritual leaders of the society have tried to guide the society with their ideas originating from religion in order to get away from this situation in social life. Spiritual leaders believed that society could only be kept together in this way, and that social life could only be rebuilt on the basis of religion. They wrote religious and mystical works in order to guide and support the people who were at an impasse and to reinforce national feelings. Figures such as Ahmed Yesevî, Mevlânâ, Yunus Emre, and Ahî Evran are among those who produced works of significant value that shaped social life and could be passed on to future generations. Âşık Paşa is also among these sufî-literary figures who wrote the first Turkish works in Anatolia to ensure unity and order within society. This study, titled“ Âşık Paşa's Sufı Vıews In Hıs Work Named Garıb-Nâme”examines Âşık Paşa's ideas regarding fundamental concepts related to sufîsm. The study aims to see the whole picture by also utilizing the ideas of other sufîs. Âşık Paşa's works, including Garib-nâme, Fakr-nâme, Vasf-ı Hâl, Hikâye, Kimya Risâlesi, Elif-nâme, Risâle fî Beyâni's-Semâ, and other poems, are included in the research. This study extensively investigates Âşık Paşa's life, works, and sufî views. It addresses and explains fundamental concepts prominent in his sufî thought, such as unity (tawhid), morality, knowledge, gnosis, the relationship between the servant and the Lord, and individual and societal unity.