Âşık Paşa'nın Garib-nâme isimli mesnevisinde kelime grupları
Word groups in Âşık Pasha's Masnavi named Garib-nâme
- Tez No: 698712
- Danışmanlar: PROF. DR. AKARTÜRK KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmadaki amaç, Türk dilinin önemli yadigârlarından Garib-nâme'de kelime gruplarını araştırmaktır. Çalışmada, Âşık Paşa'nın Garib-nâme isimli eserinin ilk bin beyitinde kelime grupları incelenmiştir. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacından, yönteminden ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak 14. yüzyılda Anadolu'nun tarihî, sosyal ve edebî panoramasından bahsedilmiştir. Daha sonra Eski Anadolu Türkçesi'nin tanımı yapılmış, Eski Anadolu Türkçesi'nin nasıl oluştuğundan ve dönemlerinden bahsedilmiştir. Son olarak, Âşık Paşa'nın hayatı ve edebî kişiliği ve Garib-nâme hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kelime grupları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu aşamada, kelime grupları araştırılmış, alanın otoriteleri tarafından yapılan tanımlara ve sınıflandırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümü ise Garib-nâme'de tespit edilen kelime grupları oluşturmaktadır. Sonuçtan ve kaynaklardan bahsedilerek çalışma noktalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the word groups in Garib-nâme, one of the important heirlooms of the Turkish language. In the study, word groups in the first thousand couplets of Âşık Pasha's work named Garib-nâme were examined. The study consists of 3 parts. In the introduction, the aim, method and limitations of the study are mentioned. In the first part of the study, the historical, social and literary panorama of Anatolia in the 14th century is mentioned. Then, the definition of Old Anatolian Turkish was made, how the Old Anatolian Turkish was formed and its periods were mentioned. Finally, detailed information is given about the life and literary personality of Âşık Pasha and Garib-nâme. In the second part, there is information about word groups. At this stage, word groups were researched, definitions and classifications made by the authorities of the field were included. The third part consists of the word groups determined in Garib-nâme. The study was concluded by mentioning the result and the sources.