Sevikojenik baş ağrısında, servikal thrust manuplasyonunun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of cervical thrust manipulation in cervicogenic headache
  1. Tez No: 751068
  2. Yazar: CANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma servikojenik baş ağrısında manipülasyon uygulamalarının etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü çift kör klinik çalışma olan bu araştırmada servikojenik baş ağrısı tanısı konmuş olan tüm hastalar araştırmanın evrenini oluşturdu. Çalışma kriterlerine uygun olan 18 ≤ ve ≥50 olan 10 hasta manipülasyon grubunu, 10 hasta ise sham manipülasyon grubunu olamk üzere 20 hasta araştırmanın örneklem grubunu oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak McGill-Melzack Ağrı Ankteti, SF-36 Kısa Form, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (NDI) ve VAS Ağrı Skorlaması kullanıldı. Verilerin değerlendirmesi SPSS 27.0 ile gerçekleştirildi. Verilere öncelikle normal dağılım testi yapıldıktan sonra kategorik değişkenler için Pearson Ki-Kare testi ve Wilcoxon testi, metrik değişkenler için Mann Whitney U testi ve bağımsız örneklem t testi, eşleştirilmiş örneklem t testi kullanıldı. Ayrıca elde edilen verilerdeki değişim miktarlarının birbirleri ile korelasyonunu değerlendirmek için Spearman Korealasyon kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Amaç: This research was carried out to determine the effect of manipulation practices in cervicogenic headache. Material and Method: In this study, which is a randomized controlled double-blind clinical study, all patients diagnosed with cervicogenic headache formed the population of the study. Çalışma kriterlerine uygun olan 18 ≤ ve ≥50 olan 10 hasta manipülasyon grubunu, 10 hasta ise sham manipülasyon grubunu olamk üzere 20 hasta araştırmanın örneklem grubunu oluşturdu. McGill-Melzack Pain Questionnaire, SF-36 Short Form, Neck Disability Questionnaire (NDI) and VAS Pain Score were used as data collection tools in the study. Evaluation of the data was carried out with SPSS 27.0. After the normal distribution test was applied to the data, Pearson Chi-Square test and Wilcoxon test were used for categorical variables, Mann Whitney U test and independent sample t test and paired sample t test were used for metric variables. In addition, Spearman Correlation was used to evaluate the correlation between the amounts of change in the obtained data.