Servikojenik başağrısında büyük oksipital sinir blokajı ile C2, C3 sinir blokajının tanı ve tedavideki etkinliği
  1. Tez No: 88230
  2. Yazar: NURTEN İNAN
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL CEYHAN, DR. ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Servikojenik başağnsı 1983 yılında Sjaastad ve arkadaşları tarafından tanımlanan unilateral, boyundan kaynaklanan başağnsı çeşididir. Teşhisinde büyük oksipital sinir ve C2 sinir kökü blokajına cevap teşhisi kesinleştirir. Biz çalışmamızda servikojenik başağrısında büyük oksipital sinir (GON) blokajı ile C2, C3 sinir kökü blokajının tedavideki etkinliğini ve birbirlerine herhangi bir üstünlüğü olup olmadığını araştırdık. Servikojenik başağnsı tanısı Sjaastad ve arkadaşlannın kriterlerine göre kondu. ASA I-II grubu hastalar rastgele iki gruba ayrıldılar. 1. gruba GON, diğer gruba C2-3 sinir kökü blokajı yapıldı. Blokaj için % 1 lidokainden 2 mi kullanıldı. Ağn şiddeti değerlendirilmesi vizüel analog skala (VAS) ile yapıldı. VAS'ta % 50 azalma tanıyı kesinleştirdi. Tanı blokajı öncesi hastalar son 1 aylık ağrı sıklık, şiddet ve süresi yönünden sorgulandılar. Servikojenik başağnsı tanısı almış 28 hasta çalışmaya dahil edildi. Teşhis blokajından sonra 1 haftalık ağrı şiddet, sıklık ve süre takibi yapıldıktan sonra 2 mi % 0.5 bupivakain ile her iki gruba tedavi amaçlı blok yapıldı. Hastalar tekrar 1 haftalık takibe alındılar. 1 hafta sonunda 2 mi % 0.25 bupivakain ile blok tekrarlandı. Daha sonra hastalar iki aylık bir dönem içinde ağrı şiddet, sıklık ve süresi bakımından takibe alındılar. Sonuçlar Mann Whitney U ve Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. 48Her iki grupta da teşhis blokajı sonrası 1. hafta, birinci tedavi blokajı sonrası 1. hafta, ikinci tedavi blokajı sonrası 1. ay ve 2. ayda ağrı sıklık, süre ve şiddetinde anlamlı olarak düşme tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırma yapıldığında etkinlik açısından birinci tedavi blokajı sonrası 1. hafta hariç anlamlı bir fark bulunamadı. Gruplar birinci tedavi blokajı sonrası 1. hafta ağrı sıklığı açısından karşılaştırıldığında C2C3 blokajı yapılan grupta ağrı sıklığı anlamlı olarak düşük bulundu. Servikojenik başağrısı tedavisinde GON blokajı ile C2C3 blokajının her ikisinin de etkili olduğu ve birbirlerine bir üstünlüğünün olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cervicogenic headache, which is defined by Sjaastad et al. in 1983, is unilateral and originates from the neck. In the diagnosis of the headache, Great Occipital Nerve (GON) and C2 root blockade are necessary. In our study we experienced the blockade of GON and C2C3 roots in the treatment of cervicogenic headache and we also made comparison between the efficiency of two groups. Cervicogenic headache is diagnosed according to criteria of Sjaastad et al. Two groups were formed from ASA I-II patients. In the first group GON, in the second group C2C3 blockade were made. For the blockade 1 % lidocaine 2 ml was used. The degree of pain was measured with visual analogue scale (VAS). More than 50 % reduction of VAS made the diagnosis certain. Before the diagnostic blockade, the patients were followed for a month according to the frequency of pain, pain degree and its period. 28 patients were taken into the study. After the diagnostic blockade patients were followed for a week according to the frequency of pain, pain degree and its period. Then we made therapeutic blockade with 2 ml 0.25 % bupivacaine for both groups. After this procedure patients were followed for a week. After this week, the patients were blockaded again with 2 ml 0.25 % bupivacaine. Then they were followed for a period of two months, according to pain frequency, degree and period. Then the results were evaluated statistically according to Mann Whitney U test and Wilcoxon matched pairs signed ranks test. 50After the blockade in both groups there was a considerable decrease in the pain frequency, degree and period with in the first week after diagnostic block, in the first week after first therapeutic block, in the first and second month after second therapeutic block. If a comparison was made between the two groups there were no significant statistical difference except the pain frequency in the first week after first therapeutic block at the C2,C3 blockade group. There was a considerable decrease in the pain frequency in the first week after first therapeutic block. In the treatment of the cervicogenic headache both GON and C2C3 blockades were equally effective and successful.