Beyaz gürültünün dikkat ve regülasyona etkisi
The effect of white noise on attention and regulation
- Tez No: 751071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma, dikkat eksikliği ve regülasyon bozukluğuna sahip olan çocuklar arasında beyaz gürültünün etkinliğini araştırmak amacıyla başlatılmıştır. Bu araştırma, kesitsel araştırma olarak planlanmıştır. Gerçek deneme modeli olarak ön-test, son-test deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı 60-72 aylık regülasyon veya dikkat problemi yaşayan 70 çocuk olarak hedeflendi. 35 çocuk deney grubu, 35 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olarak rastgele bir şekilde seçilim yapılmıştır. Çocukların regülasyon becerileri için“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği”(OÖDÖ) kullanılmıştır. Fındık Tanrıbuyurdu (2012) tarafından Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Türkçeye uyarlanmış olan ilgili test, çocukların performansına dayalı değerlendirme sonuçlarını sunmaktadır. Çocukların dikkat becerilerini ölçmek için Frankfurter Dikkat Testi (FTF-K) kullanılmıştır. Türkçeye uyarlanması Kaymak (1995) tarafından Ankara Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Beyaz Gürültü' nün, dikkat eksikliği yaşayan çocukların regülasyon becerileri üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırmak için önce Frankfurter Dikkat Testi ile dikkat eksikliği olan bireyler tespit edilmiştir. Dikkat eksikliği tespit edilen bireylerde regülasyon, Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği ile test edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun ikisinde de Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği ve Frankfurter Dikkat Testi iki defa uygulanmıştır. Deney grubuna kontrol grubundan farklı olarak ikinci testlerinde test süresince Beyaz Gürültü dinletilmiştir. İstatistik programı kullanılarak deney ve kontrol grubunun verileri karşılaştırılmış. Beyaz gürültü dinleyenlerin yani deney grubunun, kontrol grubuna oranla kendilerini daha iyi regüle edildiklerine dair anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the efficiency of white noise on children with attention deficit and self-regulation disorder. This study is designed as a prevalence study. As an actual experiment method, pre-test, post-test pattern was used. As the study group, 70 children—aged between 60 to 72 months—enrolled at a private education and rehabilitation center were selected. 35 children were randomly assigned to the experimental and control groups based on the criteria to be included in the study. For the self-regulation skills, Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA) was used. The test, which was adapted to Turkish by Fındık Tanrıbuyurdu (2012) under the umbrella of Hacettepe University, presents evaluation results of children based on performance results. In order to evaluate attention skills, The Frankfurter Concentration Test for 5-Year-Old Children (FTF-K) was used. It was adapted to Turkish by Kaymak (1995) under the umbrella of Ankara University. Children with attention deficit were initially determined with FTF-K, in order to investigate later on whether White Noise has any effect on self-regulation skills of children with such problem. Self-regulation skills of the children who are determined to have attention deficit were evaluated with Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA). Both tests were applied twice to the experimental and control groups. Unlike the control group, the experimental group were made listen to White Noise for during test process while taking the tests for the second time. Data from the experimental and the control groups were compared with the use of a statistics software. The results obtained showed that the group who listened to white noise—experimental group in other words—were significantly better at self-regulation compared to the control group.