Müzikle terapi ve tedavinin farklı rahatsızlıklardaki kullanımı ve beyaz gürültünün bu süreçteki rolünün incelenmesi
The use of music therapy and treatment in various disorders and the role of white noise in this process
- Tez No: 992681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: : Bu araştırmada, müzik terapisi ve beyaz gürültü uygulamalarının, farklı psikolojik rahatsızlıklara sahip bireyler üzerindeki çok yönlü etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, belirlenen bir katılımcı grubunda beyaz gürültü içeren ses kompozisyonu öncesi ve sonrasında EEG yoluyla beyin dalga örüntülerindeki değişimler incelenmiş; böylece ses temelli terapilerin bilimsel geçerliliğinin çok boyutlu bir ölçüm sistemi içerisinde test edilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, yarı deneysel desenle yürütülmüş olup, müzik dinletisi öncesi ve sonrası ölçümler alınmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 29.0 programında analiz edilmiş; ortalama, standart sapma, t-testi ve Cohen's d istatistikleriyle anlamlılık düzeyleri belirlenmiştir. EEG verileri ise EEGLAB 2023.0 ve Brainstorm 7.3 yazılımları kullanılarak frekans gücü (Power Spectral Density) ve topografik analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları, müzik terapisi ve beyaz gürültü kombinasyonunun katılımcıların stres ve anksiyete düzeylerini azalttığını; dikkat, farkındalık ve gevşeme düzeylerinde ise anlamlı artış sağladığını göstermiştir. EEG analizlerinde özellikle alfa ve teta dalgalarında artış gözlenmiş, bu durum gevşeme ve zihinsel denge süreçlerinin güçlendiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar: Elde edilen bulgular, müzik terapisi ile beyaz gürültünün birlikte kullanımının hem psikolojik hem de nörofizyolojik iyileşmeyi desteklediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, müzik temelli terapötik yaklaşımların stres yönetimi, odaklanma ve uyku düzeni gibi alanlarda nöroreabilitasyon süreçlerine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate the multifaceted effects of music therapy and white noise applications on individuals with different psychological conditions. In the study, changes in brain wave patterns were examined through EEG recordings taken before and after the white-noise–based sound composition applied to a selected participant group; thus, it was intended to test the scientific validity of sound-based therapies within a multidimensional measurement framework. Method: The research was conducted in a quasi-experimental design, and measurements were taken before and after the music listening session. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 29.0 software; mean, standard deviation, t-test, and Cohen's d statistics were applied to determine the levels of significance. EEG data were evaluated using EEGLAB 2023.0 and Brainstorm 7.3 software through Power Spectral Density and topographic analysis methods. Findings: The analysis results showed that the combination of music therapy and white noise reduced participants' stress and anxiety levels, while significantly increasing attention, awareness, and relaxation levels. In EEG analyses, especially increases in alpha and theta waves were observed, indicating that relaxation and mental balance processes were strengthened. Results: The findings revealed that the combined use of music therapy and white noise supports both psychological and neurophysiological recovery. These results suggest that music-based therapeutic approaches may contribute to neurorehabilitation processes in areas such as stress management, concentration, and sleep regulation.