Farklı yöntemlerle sentezlenen indirgenmiş grafen oksitlerin karakterizasyonu
Characterization of reduced graphene oxides synthesized by different methods
- Tez No: 751122
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Grafen oksitin (GO) indirgenmesinde ilk olarak modifiye Hummer yöntemi ile grafitten GO elde edilmiştir. Sentezlenen GO'nun C/O oranı 2, katman sayısı 7, katmanlar arası mesafe 0,88 nm, kristal boyutu 19 nm ve ID/IG değeri 0,95'tir. Bu çalışmada, rGO, elektriksel ve termal özellikleri artırmak için oksijen içeriğini azaltmak amacıyla askorbik asit (AA) ve hidroiyodik asit (HI) kullanılarak belirtilen GO'dan iki farklı yöntemle sentezlenmiştir. AA ile sentezlenen rGO (A-rGO) ve HI ile sentezlenen rGO (H-rGO) numunelerinin C/O oranları 5,34-7,34, katmanlar arası mesafesi 0,36-0,39 nm, katman sayıları 5,30-8,96, kristal boyutları 14-15 nm ve ID/IG değeri 1,29-1,36 olarak hesaplanmıştır. Sentezlenen bütün numuneler morfolojik karakterizasyonu için TEM ve SEM ve yapısal karakterizasyonu için XRD, XPS, Raman, FTIR, termal özellikleri için TGA/DTA analizleri ve elektriksel analizleri için I-V ve dielektrik ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
To achieve rGO, firstly, graphene oxide (GO) was synthesized from graphite by Modified Hummer's method. The C/O ratio of synthesized GO was 2, the number of layers was 7, the distance between layers was 0.88 nm, the crystal size was 19 nm, and the ID/IG value was 0.95. In this study, rGO was synthesized by two different methods from specified GO using ascorbic acid (AA) and hydroiodic acid (HI) in order to reduce the oxygen content in order to increase electrical and thermal properties. C/O ratios were calculated as 5.34-7.34, the interlayer distance was 0.36-0.39 nm, the number of layers was determined 5.30-8.96, the crystal sizes were 14-15 nm and the ID/IG value was calculated as 1.29-1.36 of rGO synthesized with AA (A-rGO) and rGO synthesized with HI (H-rGO). TEM and SEM for morphological characterization and XRD, XPS, Raman, FTIR analysis for structural characterization, TG/DTA for thermal characterization and I-V an dielectric measurement for electrical characterization of all synthesized samples were performed.