İş doyumunun algılanan iş riski üzerindeki etkisi: Turizm işletmeleri SPA bölümlerindeki çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of job satisfaction on perceived job risk: A research on employees in tourism enterprises SPA departman
- Tez No: 751121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, turizm işletmeleri SPA bölümündeki çalışanların iş doyumunun algılanan iş riski üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın evreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan SPA personelidir. Araştırmanın örneklemi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Antalya, Bodrum ve İstanbul illerindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin SPA personelidir. Araştırma verilerini toplamak için anket tekniği kullanılmış ve bu kapsamda geçerli 435 veri toplanmıştır. Verilerin toplandıktan sonra gerekli analizlerin yapılması için SPSS (Statistical Package for the Social Science) 26 ve AMOS (Analysis of Moment Structures) 22 programlarına aktarılmıştır. Bu kapsamda ilk olarak iş doyumu ve algılanan iş riski ölçekleri için frekans, geçerlilik (keşfedici, doğrulayıcı, yakınsak ve ayrışma geçerliliği) ve güvenilirlik (Cronbach alfa) analizleri yapılmıştır. İkinci olarak, ortaya çıkan yapılar için normallik analizleri yapılmıştır. Daha sonra tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Son olarak, araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla korelasyon ve Yapısal Eşitlik Modeli ile Yol Analizi yapılmıştır. Analiz neticesinde; dışsal doyumun algılanan yönetim ve iç çevre riskini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Beta katsayıları incelendiğinde, dışsal doyumun en çok algılanan iç çevre riskini etkilemiştir. İçsel doyumun ise algılanan yönetim ve iç çevre riskini negatif, algılanan beşeri ve ekipman riskini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Beta katsayıları incelendiğinde, içsel doyumun en çok algılanan iç çevre riskini etkilemiştir. Son olarak, yetenek kullanımının algılanan beşeri ve ekipman riskini negatif, algılanan iç çevre riskini ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Beta katsayıları incelendiğinde, yetenek kullanımının en çok algılanan beşeri ve ekipman riskini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of job satisfaction of the employees in the SPA department of tourism enterprises on the perceived job risk. The universe of the research is SPA personnel working in 4 and 5 star hotels affiliated to the Ministry of Culture and Tourism. The sample of the research is the SPA personnel of the 4 and 5 star hotels in the provinces of Antalya, Bodrum and Istanbul, which are affiliated to the Ministry of Culture and Tourism. Questionnaire technique was used to collect research data and 435 valid data were collected in this context. After the data were collected, they were transferred to SPSS (Statistical Package for the Social Science) 26 and AMOS (Analysis of Moment Structures) 22 programs for necessary analysis. In this context, firstly, frequency, validity (exploratory, confirmatory, convergent and discriminant validity) and reliability (Cronbach's alpha) analyzes were performed for job satisfaction and perceived job risk scales. Secondly, normality analyzes were performed for the resulting structures. Then, descriptive statistics were made. Finally, correlation analysis and Path Analysis with Structural Equation Model was conducted to test the research hypotheses. As a result of the analysis; It has been determined that external satisfaction affects the perceived management and internal environment risk negatively. When beta coefficients were examined, it was found that external satisfaction most affected the perceived internal environment risk. It has been determined that internal satisfaction affects perceived management and internal environment risk negatively, and perceived human and equipment risk positively. When beta coefficients are examined, internal satisfaction has the most effect on perceived internal environment risk. Finally, it has been determined that the use of talent affects the perceived human and equipment risk negatively and the perceived internal environment risk positively. When beta coefficients were examined, talent use most affected perceived human and equipment risk.