Organik kromoforların çeşitli anyonlarla etkileşim mekanizmalarının deneysel ve teorik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of interaction mechanisms of organic chromophores with various anions by experimental and theoretical methods
- Tez No: 751123
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hidrazon türevleri iyi fotofizksel özelliklere sahip ve kemosensör yapılarında kullanılan kromofor gruplardır. Hidrazon iskeletinde bulunan azot ve hidrojen atomları ile karbon azot ikili bağı hidrazonların elektrofilik, nükleofilik ve ikincil etkileşimleri yapabilmesini sağlar. Bu yetenekleri sayesinde hidrazon kromoforu bulunduran kemosensörlerin hedef analitler ile etkileşime girmesi ve absoprsiyon ve/veya florasans optik sinyallerinde artma, azalma ve değişim görülmesini sağlar. Bu değişimler spektrofotometik olarak ölçülebilceği gibi çıplak gözle de belirlenebilir ve kemosensörlerin özelliklerini iyileştirirler. Tez kapsamında hidrazon kromoforuna sahip bir yeni seri boyar madde sentezlenmiştir. Sentezlenen boyar maddelerin karaterizasyonları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Boyar maddelerin anyonlara karşı kemosensör özellikleri UV-GB absorpsiyon ve florimetri spektrofotometrik yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Kemosensör – anyon etkileşim mekanizmaları ise teorik yöntemler kullanılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrazone derivatives are chromophore groups with good photophysical properties and used in chemosensors structures. The nitrogen, hydrogen atoms and carbon-nitrogen double bond in the hydrazone skeleton enable hydrazones to make electrophilic, nucleophilic and secondary interactions. Thanks to these abilities, chemosensors containing hydrazone chromophores interact with target analytes and increase, decrease and change in absorption and/or fluorescence optical signals. Within the scope of the thesis, a new series of dyes with hydrazone chromophore was synthesized. These changes can be measured spectrophotometrically or detected with the naked eye and improve the properties of chemosensors. Characterizations of the synthesized dyestuffs were elucidated using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods. The chemosensor properties of dyes against anions were determined using UV-GB absorption and fluorimetry spectrophotometric methods. Chemosensor-anion interaction mechanisms are explained using theoretical methods.