Gerede Boğazı (Kızılcahamam-Gerede) florası
The flora of the Gerede Boğazı (Kızılcahamam- Gerede)
  1. Tez No: 751127
  2. Yazar: MEHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinden Gerede yönüne doğru yaklaşık 10 km çıkışında yer alan boğazda gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Mart 2018-Ekim 2021 tarihleri arasında 528 bitki numunesi toplanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda 39 familya ve 127 cinse ait 181 tür ve türaltı takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 9'u ülkemiz için endemiktir ve endemizm oranı %5'tir. Fitocoğrafik bölgelere göre taksonların 23'ü İran-Turan elementi (%12,7), 17'si Avrupa-Sibirya elementi (%9,4), 13'ü Akdeniz ve Doğu Akdeniz elementi (%7,2), 128'i çok bölgeli ya da bölgesi tespit edilemeyen (%70,7) şeklindedir. Her taksona ait birer örnek Prof. Dr. Tuna EKİM GAZİ herbaryumunda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This field study was carried out in the Gerede boğazı located at the exit of approximately 10 km from the Kızılcahamam district of Ankara to the direction of Gerede. 528 plant specimens were collected from the area during in March 2018 to September 2021. Identification of the specimens revealed the presence of 181 taxa belonging to 127 genera in 39 families. The total of 9 taxa are endemic for our country and the endemism rate is (5)%. According to phytogeographic areas, 23 of the taxa are Iran-Turanian element (12.7%), 17 of them are Euro-Siberian elements (9.4%), 13 of them are Mediterranean and Eastern Mediterranean elements (7.2%), 128 are either multi-regional or the area that cannot be detected (70.7%). One sample of each taxa are deposited in Prof. Dr. Tuna EKİM GAZİ herbarium.