Orman köylülerinin sosyoekonomik yapısının odun dışı bitkisel orman ürünlerinden yararlanma durumu üzerine etkilerinin incelenmesi (Bolu Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
An investigation of the effects of socio-economic structure of forest villagers on the utilisation of non-wood herbal forest products (The case of Bolu Forest Enterprise)
- Tez No: 921534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Türkiye, benzersiz coğrafi konumu ve stratejik önemiyle, üç farklı kıtanın birleşim noktasında yer alan bir ülkedir. Güneyinde Akdeniz, batıda Ege Denizi ve kuzeyinde Karadeniz ile çevrelenmiş olup, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu konum, Türkiye'yi farklı iklim bölgelerine sahip ve dolayısıyla zengin biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan bir ülke haline getirmektedir. Ülkemiz, dört farklı iklim tipini barındırmaktadır; batıda Akdeniz iklimi, kuzeyde Karadeniz iklimi, orta ve doğuda ise karasal iklim görülmektedir. Bu durum, çeşitli flora ve fauna türlerinin yaşam alanı bulmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle endemik bitki türleri açısından oldukça zengin olan Türkiye, Avrupa ülkelerindeki toplam endemik takson sayısını geride bırakmaktadır. Türkiye'nin bitki örtüsü zenginliği, 174 familyaya ait 1251 cins ve 12.000'den fazla tür ve tür altı taksonu içermektedir. Bu çalışma, Bolu ilindeki orman köylülerinin demografik yapısını, odun dışı orman ürünlerini kullanım alanlarını ve kullanım şekillerini, bu ürünlerin hane halkına sağladığı gelir düzeyini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, orman köylülerinin odun dışı orman ürünleri ile ilgili üretim ve pazarlama konusundaki öneri ve taleplerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, Bolu Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki 34 orman köyünde 396 orman köylüsüyle anket yapılmış ve katılımcıların %54'ünün kadın olduğu belirlenmiştir. Kadınların odun dışı bitkisel ürünlerden yararlanma isteği nedeniyle bu çalışmaya katılımlarının yüksek olduğu düşünülmektedir. En çok tercih edilen odun dışı bitkisel ürünlerin kuşburnu, kızılcık ve böğürtlen olduğu tespit edilmiştir. Anket sonuçlarına göre, odun dışı bitkisel ürünleri salt satış amacıyla üreten veya toplayan katılımcıların %11'inin kooperatif üyesi olduğu, toplam katılımcıların ise %15'inin kooperatif üyeliği bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %32'sinin ilkokul üstü eğitim seviyesine sahip olduğu ve okuryazar olmayanların oranının %2,5 olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, kadınların odun dışı orman ürünlerine ilişkin bilinç düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye, with its unique geographical location and strategic importance, is a country located at the junction of three different continents. It is surrounded by the Mediterranean Sea to the south, the Aegean Sea to the west and the Black Sea to the north, connecting Europe and Asia through the Sea of Marmara and the Bosphorus Strait. This location makes Turkiye a country with different climatic zones and therefore home to rich biodiversity. Our country hosts four different climate types; Mediterranean climate in the west, Black Sea climate in the north and continental climate in the centre and east. This situation allows various flora and fauna species to find habitat. Türkiye, which is particularly rich in endemic plant species, surpasses the total number of endemic taxa in European countries. Türkiye's flora richness includes 1251 genera belonging to 174 families and more than 12,000 taxa. This study aims to evaluate the demographic structure of forest villagers in Bolu province, the areas and usage patterns of non-wood forest products, and the level of income provided by these products to households. In addition, it is aimed to determine the suggestions and demands of forest villagers on production and marketing of non-wood forest products. Within the scope of the study, 396 forest villagers were surveyed in 34 forest villages within the borders of Bolu Forest Management Directorate and it was determined that 54% of the participants were women. It is thought that women's participation in this study is high due to their desire to benefit from non-wood plant products. It was determined that the most preferred non-wood plant products were rosehip, cranberry and blackberry. According to the results of the questionnaire, 11% of the participants who produce or collect non-wood plant products for sale only were members of cooperatives, while 15% of the total participants were members of cooperatives. It was determined that 32% of the respondents had an education level above primary school and the rate of illiterate was 2.5%. These findings show that women have a high level of awareness about non-wood forest products.