Rapamisin'in fare nöroblastoma (NB2a) hücre kültürü üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of rapamisin on mouse neuroblastoma (NB2a) cell culture
- Tez No: 751145
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu projenin amacı bir mTOR inhibitörü olan Rapamisin adlı etken maddenin fare nöroblastoma hücre dizininde (NB2A) nörotoksik veya nöroprotektif etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Rapamisin'in olası nörotoksik etkileri fare nöroblastoma hücre (NB2A) dizininde araştırıldı. Hücreler flask içinde DMEM eklenerek etüvde çoğaltıldılar. Rapamisin, stok çözelti kullanılmadan önce DMSO içerisinde çözüldü ve medyum ile seyreltildi. CellTiter-Glo® luminesans hücre canlılığı ölçüm yöntemi, kullanılarak doz yanıt eğrisi oluşturuldu. 1. gün, tüm kuyucuklara NB2A hücresi konularak 24 saat inkübasyona bırakıldı. 24 saat sonra ilk üç kuyucuk hariç kalan tüm kuyucuklardaki medyum çekilerek farklılaşma medyumu eklendi. Farklılaşma medyumu içeren kuyucukların ilk üçü hariç (+ kontrol), diğerlerine farklı konsantrasyonlarda Rapamisin konuldu. Hücreler inkübe edildi ve 1 gün bekletildi. Daha sonra çukurlar Coomassie Blue ile boyandı ve image analiz programı kullanarak ölçümler gerçekleştirildi. Hücre proliferasyonunun değerlendirilmesi amacıyla MTT ve Rapamisin'nin nöron kültürü üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla klorprifos 25 µM konsantrasyonlarda eklenerek NTT testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the neurotoxic or neuroprotective effects of an active substance called Rapamycin, which is an mTOR inhibitor, in mouse neuroblastoma cell line (NB2A). Material and Methods: In present study, the possible neurotoxic effects of Rapamycin were investigated in mouse neuroblastoma cell (NB2A) array. Cells were cultivated in an incubator by adding DMEM in a flask. Rapamycin was dissolved in DMSO and diluted with medium before using the stock solution. A dose response curve was generated using the CellTiter-Glo® luminescence cell viability measurement method. On day 1, NB2A cells were added to all wells and incubated for 24 hours. After 24 hours, the medium was withdrawn from all the wells and except the first three wells and the differentiation medium was added. Except for the first three (+ control) wells containing differentiation medium, the others were loaded with Rapamycin at different concentrations. Cells were incubated for 1 day. Then the wells were stained with Coomassie Blue and measurements were made using an image analysis program. In order to investigate the effects of Rapamycin on the cell proliferation and neurotoxicity, MTT and NTT tests were performed by adding chlorpyrifos at 25 µM concentrations.