Meme kanseri hastalarının tanı ve tedavi süreçleri boyunca gereksinim, beklenti ve davranışları
The needs, expectations and behaviors of breast cancer patients during the diagnosis and treatment processes
- Tez No: 751146
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA İREN AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Onkoloji, Family Medicine, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı meme kanseri hastalarının tanı, tedavi, takip ve remisyon süreçleri boyunca gereksinim, beklenti ve davranışlarının belirlenmesidir. Elde edilecek verilerin hastaların yaşamlarını ve içinde bulundukları süreçleri daha konforlu ve sorunsuz hale getirmeye yönelik olarak, tüm hizmet sunucularında özellikle birinci basamakta Aile hekimliği düzeyinde kullanılması ve mümkünse uygulanmasıdır. Yöntem ve gereçler: Bu çalışma nitel yöntem olan fenomenolojiye bağlı kalınarak yürütülmüş bir prospektif çalışma olup, odak grup görüşmeleri şeklinde iki ayrı grup ile ses kayıt cihazı kullanılarak yapılmıştır. Ses kayıtları yazıya çevrilmiş ve MAXQDA 2022 programı kullanılarak ana temalar ve alt başlıklar şeklinde bulgular oluşturulmuştur. Bulgular: Araştırma bulguları iki ana temanın başlıkları altında detaylandırılmış ve ele alınmıştır. Birinci tema olan tanı, tedavi, takip ve remisyon süreci beklenti, görüş ve önerileri teması 9 farklı kategori altında incelenmiştir. Araştırmanın ikinci teması olan sağlık sistemine yönelik görüş ve öneriler teması 5 farklı kategori altında incelenmiştir. Bu kategorilerin her birinin de farklı alt kategorileri oluşturulmuştur. Her iki temada kategori ve alt kategoride yoğunlaşan bulgular tanı ve tedavi süreci ile takip ve remisyon sürecinde ortaya çıkmalarına göre de sınıflanmıştır. Sonuç: Çalışmamız sonucun da tespit edilen sorunların bir kısmı, hastasına göre farklı olmak üzere hastalık sürecinin bir dönemine ait olan, bir kısmı da dönem fark etmeden tüm süreç boyunca devam eden sorunlar olarak tespit edilmiştir. Hastalık süreci boyunca hastalarda psikososyal, sosyoekonomik, fiziksel ve fizyolojik sorunlardan biri veya birkaçı ortaya çıkabilmektedir. Hastalarda hastalığın tüm süreçlerinde ortaya çıkan veya devam eden en önemli sorunlar psikososyal sorunlardır. Bu sorunların anlaşılamaması, gereksinimlerin giderilememesi ve davranışların oluşturulamaması hastalarda karşılanmamış ihtiyaçların oluşmasına sebep olacaktır. Çalışmamızdan çıkan sonuçlardan hareketle Aile veya birinci basamak hekimleri; erken tanı için yönlendirmeye, tedavi ve takiplerin kolaylaştırılmasına ve düzenli yapılmasına, hasta ve çevresi ile ilgili psikososyal ve sosyoekonomik sorunların teşhis edilip kısmen düzeltilmesine, danışmanlık ve yol gösterme gibi hizmetlere katkı sunabilirler. Hastanın yakınları, sağlık hizmet sunucuları, sağlık politikası yapıcıları ve gelişmiş sosyal devlet anlayışı bireysel veya ortak çalışmayla sorunları erkenden saptayarak; beklentilerin giderilmesi ve eksikliklerin tamamlanmasına yönelik çalışmalar geliştirebilirler. Bu organize ve koordine çalışmalar hastalar ve sağlık hizmet sunucularının hastalık ile mücadele başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the needs, expectations and behaviors of breast cancer patients during the diagnosis, treatment, follow-up and remission processes. It is the use and, if possible, the application of the data to be obtained at the level of family medicine in all care providers, especially in primary care, in order to make the lives of patients and the processes they are in more comfortable and trouble-free. Methods and Materials: This is a prospective study conducted by phenomenology which is a qualitative method, and was done with two separate groups in the form of focus group interviews, using a voice recorder. The audio recordings were translated into the text as main themes and subheadings and the findings were created using the MAXQDA 2022 program. Results: The research findings were detailed and discussed under the headings of two main themes. The first theme,“diagnosis, treatment, follow-up and remission process, expectations, opinions and suggestions”were examined under 9 different categories. Opinions and suggestions about the health system, which is the second theme of the research, were examined under 5 different categories. Different sub-categories were created for each of these categories. Findings concentrated in categories and subcategories in both themes were classified according to their occurrence during the diagnosis and treatment process, and during follow-up and remission. Conclusion: As a result of our study, some of the problems detected were determined as problems that belong to a period of the disease process, apart from the patient, and some of them continue throughout the whole process apart from the period. During the disease process, one or more of the psychosocial, socioeconomic, physical and physiological problems may occur in patients. The most important problems that arise or continue in all processes of the disease in patients are psychosocial problems. Failure to understand these problems, to answer the needs and to create behaviors will lead to the formation of unfulfilled needs in patients. Based on the results of our study, family or primary care physicians can contribute to guidance for early diagnosis, facilitating regular treatment and follow-up, diagnosing and partially correcting psychosocial and socioeconomic problems related to the patient and his/her environment, and services such as counseling and guidance. By identifying the problems early, by individual or joint work with the relatives of the patient, health service providers, health policy makers and the developed social state understanding; They can develop studies to meet the expectations and complete the deficiencies. These organized and coordinated studies will increase the success of patients and healthcare providers in combating the disease.