Aile hekimine başvuranların koruyucu hekimlik ve yaşam tarzı önerilerine ilişkin tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of those who apply to family physicians regarding preventive medicine and lifestyle suggestions
- Tez No: 751147
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aile Hekimine Başvuranların Koruyucu Hekimlik ve Yaşam Tarzı Önerilerine İlişkin Tutum ve Davranışları Amaç: Bu çalışmanın amacı; aile hekimliğine başvuran hastaların yaşam tarzı değişikliği önerilerine karşı tutumlarının ve davranış modellerinin ortaya konmasıdır. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma prospektif, kesitsel, tanımlayıcı planda yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Ankara ilinde Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, ilçelerinde yaşayan 18 yaş üzeri bireyler (yaklaşık 4 470 000 kişi) oluşturmuştur. Bunların arasından her ilçeden nüfusa göre tabakalandırılarak belirlenecek sayıda ve rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş ASM'ye kayıtlı, çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurmayı engelleyecek herhangi bir hastalığı bulunmayan kişiler çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü%95 güven seviyesi ve %5 hata payı ile 385 olarak hesaplanmıştır.Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Nicel değişkenler ortalama ± standart sapma (SD) ve ortanca (min-max) ve kategorik değişkenler sayı (n) ve yüzde (%) olarak belirtilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak için Ki Kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Attitudes and Behaviors of Those Who Apply to Family Physicians Regarding Preventive Medicine and Lifestyle Suggestions The aim of this study; The aim of this study is to reveal the attitudes and behavior models of patients who apply to family medicine towards lifestyle change suggestions. Methods and Materials: This study was conducted in a prospective, cross-sectional, descriptive plan. The population of the study consisted of individuals over the age of 18 (approximately 4 470 000 people) living in Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, districts of Ankara. The sample of the study consisted of individuals from each district who were stratified according to the population and selected by random sampling method, who were enrolled in the FHC, who agreed to participate in the study, and who did not have any disease that would prevent them from communicating. The sample size was calculated as 385 with 95% confidence level and 5% margin of error. The suitability of the data to the normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov test. Quantitative variables are expressed as mean ± standard deviation (SD) and median (min-max), and categorical variables as numbers (n) and percentage (%).Chi-square test was applied to compare the relationship between categorical variables. A p value of