Sağlıklı genç bireylerde transkütanöz auriküler vagus sinir stimülasyonunun bisiklet ergometresi ve toparlanmaya etkisi
The effect of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation on cycling ergometry and recovery in healthy young individuals
- Tez No: 751148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sporculardan üst düzeyde performans beklentisi ve artan müsabaka sayısı nedeniyle uygulanacak olan sportif amaçlı transkütanöz auriküler vagus sinir uyarımı kullanımının toparlanma, yorgunluk ve sportif performans düzeyi üzerindeki potansiyel fayda ve etkilerinin incelemesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 18-23 yaş aralığında 90 kişi katıldı. Randomize olarak kontrol, tek kulak ve çift kulaktan vagus sinir stimülasyonu (VSS) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Aynı watt yük altında 30 dakika boyunca maksimum performans ile bisiklet egzersizi yaptırıldı. Katılımcıların gruplarına göre kulaktan non-invaziv olarak Vagustim cihazı ile uyarım yapıldı. Bisiklet egzersizinin öncesinde, sonrasında ve VSS sonunda nabız, sistolik ve diastolik kan basıncı, mesafe, ağrı, yorgunluk, laktik asit düzeyi ve otonom sinir sistemi değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık p0.05). Grup içinde yapılan karşılaştırmada tüm gruplarda kat ettiği mesafe parametresi dışındaki veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the potential benefits and effects of the use of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation for sports purposes, which will be applied due to the high performance expectation from the athletes and the increasing number of competitions, on the recovery, fatigue and sportive performance level of the athletes. This study 90 people between the ages of 18-23 participated. They were randomly divided into 3 groups as control, unilateral and bilateral vagus nerve stimulation (VSS). Cycling exercise was performed with maximum performance for 30 minutes under the same wattage load. According to the groups of the participants, non-invasive auricular stimulation was performed with the Vagustim device. Pulse, systolic and diastolic blood pressure, distance, pain, fatigue, lactic acid level and autonomic nervous system were evaluated before, after and at the end of the cycling exercise. Significance was evaluated at the p0.05). In the comparison made within the group, there was a statistically significant difference between the data in all groups except for the distance covered parameter (p0.05).