Proton pompası inhibitörü ilaçlarının ilaç etkileşimlerinin belirlenmesi ve eczacıların bu ilaçların kullanımı ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Determination of proton pump inhibitors drug interactions and evaluation of knowledge and attitudes of pharmacists on use of these drugs
- Tez No: 751161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Proton pompası inhibitörleri (PPİ); günümüzde kullanımı giderek artan gastrointestinal ilaç gruplarından biridir. Çalışmamızda retrospektif olarak reçete incelemesi yapılarak PPI ilaçların olası etkileşimlerinin belirlenmesi ve serbest eczacıların PPI kullanımı ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel nitelikte olup, 1 Ocak 2021-31 Mart 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmamızın, retrospektif kesitsel nitelikteki bölümü için, İstanbul'da bir serbest eczanede reçete incelemesi şeklinde yapılmış ve ilaç etkileşimleri Medscape ve Lexicomp veri tabanları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın prospektif nitelikteki bölümü için, araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan anket çevrimiçi olarak, İstanbul'daki serbest eczacılara uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde eczacının bilgi düzeyini değerlendiren 19 soru; ikinci bölümünde ise eczacıların tutumlarını değerlendiren çoktan seçmeli 8 soru bulunmaktadır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 114 reçetedeki hastaların yaş ortalaması 55,1±14,8 olup, ortalama PPİ kullanım süresi 5 ay olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Proton pump inhibitors (PPI) are the most prescribed gastrointestinal medicines. In our study, it was aimed to determine the possible interactions of PPI drugs and to evaluate the attitudes of community pharmacists regarding the use of PPI. Material and Methods: Our study is cross-sectional and was conducted between January 1, 2021 and March 31, 2021. For the retrospective cross-sectional part of our study, a prescription review was conducted in a community pharmacy in Istanbul and drug interactions were evaluated using the Medscape and Lexicomp databases. For the prospective part of our study, the questionnaire prepared by the researchers was applied online to community pharmacists in Istanbul. The first part of the questionnaire consists a total of 19 questions regarding to evaluate the knowledge of the pharmacist. The second part consists 8 multiple-choice questions to evaluate the attitudes of pharmacists. Results: A total of 114 prescriptions were reviewed. The mean age of the patients was 55,1±14,8, and the mean duration of PPI use was 5 months.